Zalety fotowoltaiki są powszechnie znane i coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji na swojej działce, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej oraz działać w sposób nieco bardziej przyjazny naturze. Dotychczas wydawało się jednak, że mieszkańcy bloków i kamienic nie mają możliwości na skorzystanie z tego nowoczesnego rozwiązania. Czy jednak jest tak naprawdę?
- Czy instalację fotowoltaiczną można zainstalować na balkonie?
- Jakie formalności trzeba spełnić, instalując mini fotowoltaikę na balkonie?
- Czy opłaca się montować fotowoltaikę na balkonie?
Czy instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na balkonie w bloku? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czy instalację fotowoltaiczną można zainstalować na balkonie?
Od niedawna mini fotowoltaika, czyli zmniejszona wersja tradycyjnych instalacji zyskuje na popularności. Montaż paneli na balkonach jest nie tylko możliwy, ale także bardzo korzystny. Do niedawna to rozwiązanie nie było w Polsce szczególnie znane, jednak bardzo chętnie decydowali się na nie Niemcy. Obecnie także Polacy coraz częściej montują panele na swoich balkonach.
Jakie formalności trzeba spełnić, instalując mini fotowoltaikę na balkonie?
Należy pamiętać, że nie można ot tak zamontować sobie paneli fotowoltaicznych na balkonie. Przede wszystkim, należy otrzymać zgodę spółdzielni, zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej. Najczęściej nie ma z nią żadnych problemów, trzeba jednak pamiętać, aby o nią zadbać. Należy także posiadać projekt instalacji oraz korzystać z pomocy uprawnionego do tego elektryka. O montażu fotowoltaiki na balkonie trzeba także poinformować zakład energetyczny (chyba że jest to instalacja typu off-grid lub że panele mają moc poniżej 800W). Osoby, które decydują się na mini fotowoltaikę koniecznie muszą także dbać o regularne przeglądy.
Czy opłaca się montować fotowoltaikę na balkonie?
Mini fotowoltaika to zdecydowanie opłacalne rozwiązanie. Pozwala ono nie tylko znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ale nawet może zagwarantować niezależność energetyczną. Wiele zależy od tego, ile paneli zostanie zamontowanych na balkonie. Zazwyczaj mieści się od 3 do 4 paneli fotowoltaicznych, jednak w zależności od posiadanej przestrzeni może to być nieco więcej lub mniej. Naturalnie dla użytkowników im więcej, tym lepiej. Warto pamiętać, że w najlepszym wypadku panele fotowoltaiczne na balkonie mogą zredukować rachunki za prąd nawet do zera, dlatego jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców bloków.
Podobne artykuły
Instalacja jacuzzi na tarasie – o czym należy pamiętać, aby stworzyć idealne miejsce do relaksu?
Poznaj zalety zakupów w internetowym sklepie z kawą i herbatą!
Zbiorniki powietrza i sprężarki tłokowe – jak dobrać odpowiednią pojemność?