Folia poliolefinowa to jedno z bardzo chętnie wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Jakie są jej właściwości i czemu zawdzięcza ona swoje powodzenie?
Folia poliolefinowa – właściwości
Jeśli chodzi o produkt, jakim jest folia poliolefinowa właściwości są kluczowe dla jej wykorzystania. To dość cienka, połyskująca folia przezroczysta, która umożliwia pakowanie produktów z możliwością ich podglądu, co jest bardzo przydatne na przykład w branży spożywczej, ale i w wielu innych. W związku z tym, że jest ona dość cienka, można jej nawinąć na rolkę więcej niż grubszych odpowiedników, a tym samym zmniejszyć koszty jej magazynowania oraz częstotliwość wymiany w specjalistycznych pakowarkach. Te, wydawałoby się, marginalne różnice, są olbrzymie, gdy produkuje się cokolwiek na dużą skalę — wtedy każda minuta przestoju w produkcji to straty, które można wyeliminować, stosując właściwe tworzywa. Jednak folia POF jest przede wszystkim termokurczliwa. Oznacza to, że można ją wykorzystać podczas pakowania i zgrzewania wszelkich produktów i doskonale dostosuje się ona do ich kształtu.
Folia poliolefinowa – zastosowanie
Dla fabryk, w których wykorzystywana jest folia poliolefinowa zastosowanie tego, a nie innego materiału wiąże się przede wszystkim ze specyfiką produktu, który jest w nim wytwarzany. Folia poliolefinowa może pokrywać na przykład tacki z produktami spożywczymi — mięsem, drobiem, rybami, ciastami, czy gotowymi wyrobami. Można wykorzystać specjalną folię POF z perforacją, aby uniknąć „zapocenia”produktu, który może delikatnie odparowywać w trakcie przechowywania.
Dlaczego folia poliolefinowa jest tak dobra?
W czasach, gdy tak dużą wagę przykładamy do jakości produktów spożywczych lub kosmetycznych, a nawet opakowań, w których są one sprzedawane, bardzo ważne jest to, aby wydłużyć ich termin przydatności do spożycia, a także ochronić przed skutkami przenoszenia, transportowania, uderzeń czy innych uszkodzeń mechanicznych, czy chemicznych. Polia poliolefinowa jest tak powszechnie wykorzystywana w przemyśle z kilku powodów. Pierwszy to jej oczywista wydajność i łatwość użycia na wiele różnych sposobów. Drugi, to bezpieczeństwo chemiczne — folia nie powoduje przedostawania się do żywności jakichkolwiek cząstek tworzywa sztucznego, nie wchodzi też z nią w reakcje chemiczne, a to oznacza, że nie barwi się ani nie przenika jej zapachami czy smakami. Trzeci, nie mniej ważny powód, to również fakt, że folia POF jest zdatna do recyklingu. Przy spalaniu jej w odpowiednich piecach w bardzo wysokiej temperaturze rozkłada się do czystego węgla i wodoru, a to oznacza, że jest przyjazna środowisku.
Podobne artykuły
Kurs języka francuskiego – idealna inwestycja w Twoją przyszłość
Czy meble szkolne mogą wpłynąć na jakość nauczania?
Opakowania kartonowe – wiele zastosowań