Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czym wyróżniają się nowoczesne projekty domów?

dom

Styl nowoczesny to nie tylko atrakcyjny design, ale też funkcjonalne aranżacje wnętrz oraz rozwiązania energooszczędne. W takich domach mieszka się naprawdę wygodnie i wbrew pozorom, to nie tylko surowe, geometryczne bryły – nowoczesne budynki też mogą być przytulne i bardzo klimatyczne.

Jak wygląda nowoczesny dom?

Styl nowoczesny jest tak naprawdę dość szerokim pojęciem, niemniej cechą wspólną takich domów jest elegancka prostota. W nowoczesnych domach nie ma wielu architektonicznych detali jak lukarny, kolumny, portyki, wymyślne linie dachu czy wykusze. Budynek ma zwartą, minimalistyczną bryłę, można za to zauważyć ciekawe wykończenie elewacji, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i zastosowane materiały.

Bardzo często dom nowoczesny to elegancka kostka z płaskim dachem, większe budynki mogą mieć efektowną, modułową formę, czym przypominają budowę z dużych klocków. Jak można zobaczyć na projektyzwizja.pl, sporą popularnością cieszą się nowoczesne domy stodoły, długie, z dwuspadowym dachem, idealne na wąskie działki.

Wysoka jakość

W domach nowoczesnych duży nacisk kładzie się na jakość materiałów oraz izolację, dzięki czemu budynek zużywa mniej energii. Źródłem ciepła jest często pompa albo panele słoneczne, korzysta się także z nowoczesnej wentylacji odzyskującej ciepło z wywiewanego powietrza. Pojawiają się także inne inteligentne instalacje, jak na przykład system odzyskiwania zużytej wody albo czujniki ułatwiające oszczędne korzystanie z prądu.

Budowa nowoczesnego domu jest przez to droższa, ale ten koszt potrafi się zwrócić już po kilku latach użytkowania – rachunki za media są znacznie mniejsze niż przy zastosowaniu tych tradycyjnych rozwiązań. Straty energii zmniejsza także właśnie ta uproszczona bryła domu, bo im mniej przegród i detali architektonicznych, tym niższa koszty utrzymania budynku.

Jak wygląda wnętrze?

Nowoczesny styl widać także w samym wnętrzach domu. Pierwsze, co od razu rzuca się w oczy, to dużo otwartych przestrzeni oraz liczne przeszklenia. W domu nowoczesnym oddzielne pomieszczenia to przede wszystkim łazienki i prywatne sypialnie, natomiast część dzienna, złożona z salonu, jadalni i kuchni to już jedna, rozległa przestrzeń dostępna dla wszystkich domowników.