Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Duplikować czy tłoczyć? Podpowiadamy!

Duplikować czy tłoczyć? Podpowiadamy!

Twórca chcący dotrzeć ze swoim materiałem do odbiorców raczej nie będzie zainteresowany nagraniem pojedynczej płyty. Oczywiście na większym nakładzie nie nagrywa się muzyki na każdy krążek osobno, w przypadku profesjonalnych wydań nie jest to jednak zwykłe kopiowanie, tylko nieco bardziej skomplikowany proces.

Na czym polega tłoczenie płyty CD/DVD?

Tłoczenie to produkcja płyty od postaw. Firma zajmująca się tłoczeniem płyt otrzymuje materiał źródłowy, który następnie trafia do authoringu, a potem jest masterowany. Te usługi mają na celu zapewnić najwyższą jakość brzmienia i wydobyć z otrzymanego materiału wszystko co najlepsze. Obrobiony w ten sposób dźwięk trafia na matrycę, nazywany też płytą „matką” – to wzorzec, według którego powstanie właściwy nakład.

W uproszczeniu można powiedzieć, że na tłoczonych płytach materiał jest nie tyle nagrywany, co „odciskany” – krążek przykłada się do matrycy, tak aby odcisnęły się na nim rowki z danymi. Po tym płytę się studzi i pokrywa warstwą aluminium i lakieru ochronnego. Na ostatnim etapie wytłoczony krążek utwardza się promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak wygląda duplikacja płyt?

Duplikacja to zwyczajne kopiowanie. Nie wymaga ono tak zaawansowanego sprzętu jak tłoczenie, i można je wykonać nawet w domu, na zwykłym komputerze z nagrywarką CD. Duplikowanie da się przyspieszyć przez urządzenie z większą liczbą napędów, ale poza tym duplikator nie daje żadnych dodatkowych korzyści jeśli chodzi o samą jakość dźwięku.

W kopiowaniu dźwięk po prostu się przegrywa z płyty na płytę. Trwa to krótko, więc i przy masowej produkcji ta metoda zda egzamin. Kopiowanie jest też tańsze, bo wystarczy kupić czyste płyty, uruchomić komputer i nagrywarkę, i to wszystko. Zlecenie kopiowania firmie zewnętrznej również pochłonie mniejszy budżet niż wytłoczenie nakładu. Mimo to wykonawcy preferują zaawansowane tłoczenie. Dlaczego? Powód jest prosty – zdecydowanie wyższa jakość.

Dlaczego tłoczenie płyt jest lepsze?

Na domowy użytek śmiało można płytę skopiować, jeśli jednak wykonawcy zależy na idealnym dźwięku, najlepszą opcją będzie profesjonalne tłoczenie, zlecone w XDiSC. Tłoczone płyty nie tylko brzmią lepiej, ale też są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia, i po wielu latach wciąż można bez problemu odtworzyć z nich muzykę.