Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jakie druty i włóczki wybrać do dziergania na drutach?

druty i włóczki

Robienie na drutach wydaje się wielu osobom dość staromodnym hobby, praktykowanym przez nasze babcie i prababcie. Tymczasem dzierganie na drutach staje się coraz bardziej popularne wśród młodych osób, które pragną tworzyć wyjątkowe i mocno oryginalne projekty przy pomocy zwykłych drutów i włóczek. Pozostaje jednak pytanie, czy nauka robienia na drutach jest skomplikowana i jak się do tego przygotować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Jakie druty dziewiarskie wybrać?

Zarówno amatorzy, jak i bardziej doświadczeni knitterzy mają do dyspozycji szereg przeróżnych drutów dziewiarskich – w tym druty metalowe, bambusowe, drewniane i aluminiowe czy teflonowe. Trzeba tylko uwzględnić charakterystyczne cechy i właściwości tych drutów, takie jak ich elastyczność, śliskość czy odporność na tępienie. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ inaczej się pracuje drutami metalowymi, a inaczej bambusowymi. Podczas gdy jedne praktycznie wcale się nie wyginają i pozostają chłodne w dotyku, tak inne na skutek ciepła dłoni wyginają się coraz bardziej i z czasem zwiększają swoją elastyczność. Dochodzi do tego wszystkiego rozmiar drutów, który należy dobrać do już posiadanych włóczek.

Rodzaje włóczek do dziergania na drutach

Oprócz dobrych drutów, musimy również wyposażyć się w odpowiednie włóczki. Tutaj również wybór jest całkiem spory. Oprócz tysięcy wariantów kolorystycznych, trzeba dobrać włóczkę pod kątem materiału. Do dyspozycji knitterów są m.in. włóczki wełniane, bawełniane, z kaszmirem, bambusowe czy akrylowe. Oczywiście każda z nich ma nieco inne właściwości mechaniczne i termoregulacyjne. Jedne lepiej sprawdzą się na ubrania zimowe, drugie na ubrania letnie, jeszcze inne będą idealne na ozdoby świąteczne, a pozostałe będą w pełni uniwersalne. Jak widać ilość kombinacji w łączeniu włóczek może być całkiem spora, a zatem dzierganie na drutach to idealny sposób, aby tworzyć w pełni spersonalizowane projekty.

Pozostaje jeszcze kwestia zakupów tych materiałów. Odpowiednie zestawy kupimy nie tylko w stacjonarnych sklepach pasmanteryjnych, ale również i online, np. w sklepie z włóczkami pasjanitka.pl. Dobrą wiadomością jest również fakt, że zarówno druty, jak i włóczki nie należą do produktów drogich.