Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Kocioł gazowy – charakterystyka

kocioł gazowy

System grzewczy bez wątpienia jest jednym z najważniejszych systemów jakim dysponujemy w domu lub mieszkaniu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uzyskanie optymalnej temperatury i zapewnienie wszystkim domownikom komfortu cieplnego. Niemniej jednak rynek grzewczy daje ogromne możliwości wyboru w zakresie konkretnych podzespołów. Sercem każdego systemu jest oczywiście kocioł, a obecnie to właśnie kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Co je wyróżnia?

Czym są kotły gazowe?

Kotły gazowe to niezwykle popularne na rynku urządzenia, które stanowią jeden z najważniejszych elementów systemu grzewczego. Warto zaznaczyć, że kocioł gazowy jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym, a także niezwykle ekonomicznym. Jego eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów, więc można powiedzieć, że jest rozwiązaniem na każdą kieszeń. Warto również zaznaczyć, że kocioł gazowy pracuje niezwykle cicho, a także może mieć dość kompaktowe rozmiary, wiec można go montować bez konieczności znacznego przearanżowania przestrzeni. Sprawdzają się one przede wszystkim w miejscach, z dostępem do gazu ziemnego. Na rynku obecnie dostępne są różnorodne rodzaje kotłów gazowych, a także można je wybierać z różnego zakresu cenowego.

Gaz z sieci czy ze zbiornika?

Kotły gazowe mogą być zasilane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest gaz pochodzący z sieci, zaś drugim gaz, który pochodzi z butli, czyli ze zbiornika, który trzeba uzupełniać we własnym zakresie. Nie da się ukryć, że ogrzewanie gazem sieciowym jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, gdyż zwalnia to użytkowników z konieczności uzupełniania opału. Niemniej jednak w przypadku działek i domów, które nie mają dostępu do gazu sieciowego, wówczas kocioł gazowy może działać tylko w momencie, kiedy zostanie dokupiony do niego odpowiedni zbiornik. Jest to płynny gaz LPG, którego głównym składnikiem jest metan.

Kotły gazowe kondensacyjne

Na rynku obecnie przeważają kotły gazowe kondensacyjne. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zjawiska kondensacji, a to oznacza, że odzyskują one ciepło ze spalin. Jest to rozwiązanie na pierwszy rzut oka niezwykle korzystne i ekonomiczne. Niemniej jednak wiele osób wybiera tradycyjne kotły gazowe, na co wpływ ma ich cena. Urządzenia kondensacyjne są niezwykle zaawansowane, przez co ich ceny są również niezwykle wysokie. Warto jednak zaznaczyć, że niekwestionowanym atutem kotłów gazowych kondensacyjnych jest ich wysoka sprawność, która wedle obietnic producentów utrzymuje się na poziomie 110%.