Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Pożyczka hipoteczna – kto może się ubiegać?

Pożyczka hipoteczna – kto może się ubiegać?

Pożyczka hipoteczna to nie to samo co kredyt mieszkaniowy. Może zostać przeznaczona jest na dowolny cel, a nieruchomość jest jedynie zabezpieczeniem dla banku. Od zwykłej pożyczki różni ją natomiast wysokość kwoty, bo dzięki zabezpieczeniu klient może otrzymać nawet 2 miliony złotych.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Kredyt hipoteczny udzielany jest osobom chcącym kupić własne mieszkanie albo dom. Pożyczka hipoteczna to z kolei produkt dla klientów będących już właścicielami nieruchomości, bo właśnie ona stanowić będzie główne zabezpieczenie. Pożyczka bardziej przypomina kredyt gotówkowy, ale może być ona udzielona na znacznie wyższą sumę oraz na dłuższy czas, podczas gdy kredyt konsumencki spłaca się w krótkim terminie, a jego wysokość z reguły nie przekracza 50 tysięcy złotych.

W pożyczce hipotecznej charakterystyczne jest również to, że może być ona przeznaczona na dowolny cel – BS w Raszynie nie wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających sposób wykorzystania przydzielonych środków, niemniej w Umowie pożyczki klient musi określić na co planuje wydać pieniądze. Oprócz ustanowienia hipoteki na nieruchomości, dodatkowym zabezpieczeniem dla banku jest cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych oraz weksel własny in blanco.

Kto może otrzymać pożyczkę hipoteczną?

Warunkiem niezbędnym do tego, by starać się o pożyczkę hipoteczną, jest posiadanie praw do nieruchomości mieszkalnej. Bank Spółdzielczy w Raszynie jest w stanie pożyczyć w ramach tego produktu kwotę sięgającą 2 mln złotych, ale to już zależy od wartości zabezpieczenia – wkład własny to minimum 50 procent. Osoby starające się o pożyczkę hipoteczną muszą złożyć w banku stosowny wniosek oraz komplet wymaganych dokumentów, w tym zaświadczenie o wynagrodzeniu.

Mimo zabezpieczenia, pożyczkobiorca wciąż powinien mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz pozytywną historię w BIK. Spłatę pożyczki hipotecznej można rozłożyć na 20 lat, ale przy niższych kwotach ten okres będzie oczywiście krótszy. Klient sam wybiera formę spłaty – jest opcja rat równych oraz malejących, a oprocentowanie jest zmienne lub stałe. Dodatkowo ma także możliwość wyboru dnia spłaty raty.