Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

USG Doppler – innowacyjna metoda badania tętnic

USG Doppler

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Schorzeniom tym można w dużej mierze zapobiec, nie tylko poprzez zmianę stylu życia, ale przede wszystkim poprzez regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Jednym z najlepszych badań diagnostycznych naczyń krwionośnych jest USG Doppler. Zastanawiasz się na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym tekście!

Na czym polega USG Doppler?

USG Doppler to badanie wykorzystujące dwa zjawiska fizyczne – właściwości fali ultradźwiękowych oraz efektu Dopplera. Zyskujemy dzięki temu możliwość nie tylko obrazowania naczyń krwionośnych i okolicznych tkanek, ale również oceny prędkości i kierunku przepływającej przez tętnice i żyły krwi. Nie bez znaczenia jest fakt, że USG Doppler jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Podczas jego wykonywania nie dochodzi do niebezpiecznego promieniowania, dlatego można je powtarzać dowolną ilość razy.

USG Doppler w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego

Badanie USG Doppler tętnic znalazło szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych. Pozwala ocenić zmiany w naczyniach, nawet w niewielkim stopniu ich zaawansowania. W rękach doświadczonego specjalisty badanie to umożliwia diagnostykę i kontrolę między innymi:

  • zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych;
  • zmian miażdżycowych;
  • tętniaków i malformacji naczyniowych;
  • angiopatii cukrzycowej;
  • nadciśnienia tętniczego pochodzenia nerkowego.

Badanie USG Doppler w układzie tętniczym umożliwia przede wszystkim ocenę tętnic domózgowych i aorty brzusznej, ale także tętnic nerkowych i tętnic wątrobowych.

Jak przebiega badanie dopplerowskie tętnic?

Badanie USG Doppler jest szybkie i zupełnie bezbolesne, w niektórych przypadkach wymaga jednak specjalnego przygotowania. Badanie tętnic nerkowych, wątrobowych i aorty brzusznej może być utrudnione przez obecność gazów jelitowych, dlatego pacjent 3 dni przed badaniem powinien stosować lekkostrawną dietę i przyjmować symetykon.

Podczas badania lekarz nanosi na głowicę aparatu USG żel sprzęgający, a następnie przykłada ją do skóry. W trakcie badania tętnic domózgowych jest to okolica szyi, a w przypadku pozostałych tętnic – okolica brzucha. Delikatne przesuwanie i dociskanie głowicy pozwala na optymalne uwidocznienie naczyń oraz kierunku przepływającej krwi. USG Doppler jest badaniem w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lekarz jest w stanie powiadomić pacjenta o ewentualnych nieprawidłowościach jeszcze w czasie trwania badania. Po zakończonej procedurze pacjent otrzymuje zdjęcia badanych tkanek wraz z opisem specjalisty.