Systemy płatności internetowych zostały stworzone po to, aby ułatwić właścicielom e-sklepów odbieranie wpłat od klientów. Oprócz tego dają one możliwość – jeśli zajdzie taka potrzeba – wypłacenia zwrotu kupującemu. Na jakich zasadach funkcjonują systemy płatności online?
Jak sprzedający może wypłacić środki wpłacone przez klientów?
Sprzedawca, który chce, aby środki wpłacane przez jego klientów szybko trafiły na jego rachunek bankowy, może założyć konto np. na stronie serwisu P24. Dzięki temu będzie on błyskawicznie wiedział, czy kupujący opłacił swoje zamówienie.
To, w jaki sposób pieniądze zostaną przelane na rachunek bankowy, zależy od samego sprzedawcy. Może on:
- zdecydować, że środki finansowe będą mu wypłacane co określony czas (np. co 2 czy 14 dni) lub w konkretny dzień,
- ustalić, jaka kwota musi zostać zgromadzona na koncie, aby mógł on ją wypłacić,
- postanowić, że będzie mógł przelać pieniądze na swój rachunek bankowy w dowolnym momencie, czyli na żądanie.
Wpłata na polskie konto to koszt 2,00 zł – jednak pierwsza taka transakcja jest bezpłatna. Więcej kosztuje przekazanie środków na rachunek zagraniczny. Natomiast wysokość prowizji za obsługę przelewów można sprawdzić na https://www.przelewy24.pl/.
Zwrot środków klientowi – jak go zrobić?
Sprzedawca może zwrócić kupującemu całą lub część kwoty za zakupy – może to zrobić poprzez API lub samodzielnie. W tym drugim przypadku właściciel e-sklepu musi skorzystać z panelu klienta oraz znaleźć transakcję do zwrotu.
Aby oddanie środków kupującemu było możliwe, na koncie założonym w serwisie musi znajdować się przynajmniej taka kwota, jaka ma zostać zwrócona. Sprzedający nie ponosi kosztów za wysłanie pieniędzy do swojego klienta – prowizja (bezzwrotna) jest naliczana tylko za realizację transakcji. Ponadto serwis przesyła do kupującego potwierdzenie dokonania zwrotu.
Płatności online są tak samo łatwe z perspektywy klientów jak sprzedawców – tym drugim zapewniają także szybką realizację zwrotów i wygodne wypłacanie zgromadzonych środków.
Podobne artykuły
Kreatywne Wyklejanie Witryn: Inspiracje z Najnowszych Trendów
Druki na papierze samokopiującym – zalety i wady
Opakowania kartonowe – wiele zastosowań