Wysokie temperatury w lecie powoli już nikogo nie dziwią. Klimatyzacja w domach, biurach, sklepach stała się już standardem. Wybierając rozwiązanie do domu warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, ponieważ od tego zależy komfort domowników oraz opłacalność całej inwestycji. Jak wybrać, klimatyzator i który będzie najlepszy dla naszych potrzeb?
Większy nie zawsze znaczy lepszy
Przy wyborze klimatyzatora, przed podjęciem decyzji o jego zakupie, należy odpowiednio do zapotrzebowania dobrać jego moc. Klimatyzatory, a właściwie ich moc chłodniczą dobiera się w zależności od: ilości osób przebywających w pomieszczeniu, jego wielkości (metrażu), położenia pomieszczeń (liczba okien, rodzaj ekspozycji pomieszczenia względem wschodu i zachodu słońca). Na wydajność klimatyzacji wpływa także izolacja pomieszczenia oraz jego usytuowanie: inne wymagania są dla pokoi na parterze, inne dla tych na piętrze, a jeszcze inne dla poddasza. Trzeba też uwzględnić obecność urządzeń emitujących ciepło, takich jak: telewizor, AGD, komputer, oświetlenie.
Klimatyzator Split czy przenośny?
Popularnym rozwiązaniem jest system klimatyzacyjny typu Split, czyli instalacja składająca się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, łączonych 1:1. Jednostka wewnętrzna jest połączona a agregatem zewnętrznym za pomocą przewodów, które transportują czynnik chłodniczy. Systemy typu Split spotyka się nie tylko w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej również w domach i mieszkaniach. Nie wszędzie jednak jest możliwość zamontowania na zewnątrz agregatu, dlatego w takim przypadku świetnym rozwiązaniem będą klimatyzatory przenośne np. z oferty Lindab. Wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, oraz dodatkową funkcją grzania, która jest szczególnie ważna w okresach przejściowych jesienno-zimowych czy zimowo-wiosennych. Dodatkowo można je wykorzystywać do osuszania pomieszczeń. Przydatną funkcją jest także możliwość sterowania klimatyzatorem za pomocą aplikacji pobieranej na telefon, dzięki której można włączyć urządzenie przed przyjściem do pomieszczenia. Funkcja trybu nocnego dba o komfort domowników podczas snu, kiedy urządzenie przechodzi w tryb cichej pracy.
Ile mocy jest potrzebne?
Obliczając moc klimatyzatora należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż chłodzonego pomieszczenia, ale i dodatkowe parametry mające wpływ na jego pracę. Ważna jest między innymi liczba osób przebywających w danym pomieszczeniu oraz jego funkcjonalność – inne jest zapotrzebowanie na chłodne powietrze w kuchni czy salonie, a inne w sypialni dla jednej osoby. Kolejny ważny czynnik to liczba okien oraz ich usytuowanie względem stron świata.
Określenie zapotrzebowania na moc chłodniczą można obliczyć samodzielnie, korzystając z prostego wzoru: powierzchnię pomieszczenia mnożymy przez 100. Uzyskujemy wynik w Watach, czyli jeśli pomieszczenie ma 37 metrów kwadratowych x 100 = 3700 Wat, co daje nam moc chłodniczą ok. 3,7 kW.
Podobne artykuły
Instalacja jacuzzi na tarasie – o czym należy pamiętać, aby stworzyć idealne miejsce do relaksu?
Poznaj zalety zakupów w internetowym sklepie z kawą i herbatą!
Zbiorniki powietrza i sprężarki tłokowe – jak dobrać odpowiednią pojemność?