Świeża, czysta woda w kranach to luksus, na który nie może sobie pozwolić każdy. Według raportów ONZ ponad 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a ponad 4 kolejne nie ma dostępu do sprawnie działających sanitariatów. Dostęp do wody bieżącej mają głównie kraje pierwszego i drugiego świata, w tym Polska. Średnia światowa ilość wody pitnej kurczy się coraz bardziej z roku na rok. Dlatego ekolodzy apelują o oszczędzanie i oczyszczanie. Sprawnie działająca oczyszczalnia ścieków to dziś absolutna konieczność. Odpowiednie odseparowanie mechaniczne wody od stałych zanieczyszczeń umożliwia sito obrotowe. To dzięki takim elementom możliwe jest wprowadzenie w życie gospodarki cyrkularnej, która ma za zadanie wykorzystywanie wody w obiegu wewnętrznym w przedsiębiorstwach.
Sito obrotowe – serce każdej oczyszczalni
Jednym z pierwszych zabiegów, jakim poddawana jest woda w oczyszczalniach jest odseparowanie wielkogabarytowych zanieczyszczeń i śmieci. Bębnowe sito pozwala na dokładne mechaniczne oczyszczenie ścieków spływających bezpośrednio z kanalizacji. To właśnie za jej pośrednictwem spływa do oczyszczalni woda z opadów atmosferycznych. Powinny one zostać oczyszczone przed ponownym przekazaniem jej do cieków wodnych. Odbywa się to właśnie dzięki takim urządzeniom, jak sito obrotowe.
W dzisiejszym świecie, na szczęście, kładziemy coraz większy nacisk na oszczędzanie wody. Sprawa jest szczególnie poważna w przypadku zakładów produkcyjnych, w których zużywa się znaczne ilości wody używanej do czyszczenia surowców oraz ich rozcieńczania. Dlatego też oczyszczalnie znajdują się w większych zakładach przetwórstwa spożywczego, takich jak cukrownie, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, a także zakłady mięsne zajmujące się przetwórstwem mięsa, drobiu czy ryb. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju garbarnie i zakłady włókiennicze oraz fabryki papieru. Jak widać, nie jest z tych zakładów mało – można sobie tylko wyobrazić jak wiele wody jest przez nie rocznie zużywane.
Woda używana jest nie tylko do płukania czy produkcji żywności, ale także do mycia maszyn, półproduktów, wytwarzania pary wodnej, a także wykorzystywana jest w instalacjach chłodniczych.
Dzięki przyzakładowym oczyszczalniom woda jest wstępnie filtrowana przez sita obrotowe, a następnie może być poddana dalszemu uzdatnianiu i używana ponownie przez zakład lub przekazana do sieci.
Jak przebiega oczyszczanie wody? Sito obrotowe w akcji
Największe gabarytowo śmieci i zanieczyszczenia odfiltrowywane są z wody na wstępnym etapie oczyszczania. Sito obrotowe z kolei pomaga oczyścić wodę z zanieczyszczeń o wielkości nawet pomiędzy 0,15, a 2 mm. Pozwala to na usunięcie z niej kłaczków, resztek roślin, czy też ziaren. To bardzo niewielkie gabarytowo stałe elementy, które ciężko byłoby skutecznie wyłapać przy zachowaniu wydajności za pomocą przeciętnych sit tkanych czy perforowanych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju sita i silnika maszyna oczyszczająca działa nadzwyczaj wydajnie i praktycznie bezobsługowo. Filtruje nawet od 7 do ponad 3 tysięcy metrów sześciennych na godzinę. Wszystko zależy oczywiście od modelu maszyny i zastosowanych technologii.
Sam bęben szczelinowy, który jest najważniejszym elementem sita, wykonany jest ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej. Można spotkać także bębny wykonane z blachy perforowanej. Wlewana do bębna woda ma za zadanie przedostać się przez szczeliny, zostawiając na nich wszelkie zanieczyszczenia. W następnej kolejności specjalne szczotki lub dysze czyszczące (w zależności od rodzaju maszyny) usuwają z bębna osadzone zanieczyszczenia. Nie trzeba więc go ręcznie ani chemicznie czyścić – sito jest tak zbudowane, że działa sprawnie bez konieczności nadzorowania i ingerencji. Trzeba tylko raz na jakiś czas usunąć zanieczyszczenia z pojemnika, w którym się one gromadzą, lub też – w przypadku większych urządzeń – nadzorować podajnik taśmowy odprowadzający je z bębna. Dzięki takiemu mechanizmowi woda staje się oczyszczona i odprowadzona z powrotem do sieci.
Podobne artykuły
Higiena na najwyższym poziomie – dozowniki na mydło i czyściwa
Dlaczego Stadler Form i oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to idealne połączenie dla Twojego domu?
Myjki wysokociśnieniowe i gorącowodne – które urządzenie wybrać?