Regeneracja pomp hydraulicznych stosowanych w urządzeniach rolniczych i innych jest skomplikowaną procedurą, wymagającą pełnego zestawu urządzeń o wysokiej precyzji. Oprócz standardowych narzędzi, do tej pracy niezbędne jest posiadanie specjalnej prasy hydraulicznej oraz mobilnej maszyny diagnostycznej. Wszystkie te narzędzia i wyposażenie są niezbędne do przeprowadzenia kompletnego demontażu wirników i stojanów oraz ich wymiany w przypadku uszkodzenia lub zużycia.
Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy możliwe jest znalezienie części do danej pompy. Często zdarza się, że silniki hydrauliczne dużej klasy można zmodernizować poprzez zastosowanie nowych łożysk stojana i wirnika, co pozwala na uwolnienie starych elementów z konstrukcji bez ich demontażu. W tym przypadku można poprawić nie tylko funkcjonalność urządzenia, ale również zmniejszyć jego wagę.
Co zrobić, gdy pompa hydrauliczna zaczyna inaczej pracować?
Oto niektóre z działań, które można podjąć, jeśli zauważymy, że pompa hydrauliczna pracuje głośniej niż zwykle lub spadkowi wydajności towarzyszy wzrost temperatury – należy wymienić olej, wyczyścić sprzęt lub skontaktować się z wykwalifikowanym serwisem z okolicy. Jeśli nie ma możliwości naprawy starych elementów, racjonalnym rozwiązaniem może okazać się zakup nowych.
Zwracanie uwagi na tego typu działania prewencyjne może zapewnić, że nasza firma będzie nadal działać sprawnie.
Czy warto samodzielnie naprawiać uszkodzoną pompę hydrauliczną?
Jeśli uszkodzenie nie jest zbyt duże, to za własne pieniądze warto je naprawić. Jeśli jesteśmy amatorami, którzy nie mają doświadczenia w pracy z układami hydraulicznymi, poznanie wszystkich subtelności tej dziedziny może być bardzo skomplikowane. Jeśli podczas pracy lub montażu popełnione zostaną błędy, będą one wymagały poniesienia dodatkowych kosztów na diagnostykę i usunięcie błędów.
Dlatego, jeśli zdecydujemy się naprawić pompę hydrauliczną samodzielnie, róbmy to tylko wtedy, gdy rozumiemy, co robimy. W przeciwnym razie – pozwólmy profesjonalistom zająć się tym problemem!
Mobilny serwis hydrauliki siłowej – naprawa pompy hydraulicznej
W razie wystąpienia problemów z pompą hydrauliczną w naszej maszynie, wezwijmy na pomoc fachowców, którzy specjalizują się w sprzęcie hydraulicznym. Ważne jest, aby posiadali oni wszystkie niezbędne narzędzia i pojazdy. W razie potrzeby serwisant powinien być w stanie przyjechać na miejsce i przeprowadzić naprawę, jednocześnie eliminując usterki. Jedną z praktyk stosowanych przez wiele firm jest mobilny serwis hydrauliki siłowej. Pozwala im to szybko zidentyfikować przyczynę problemu i przywrócić sprzęt do stanu używalności bez zbędnych przestojów i znacznych kosztów naprawy.
Jakie działania zapobiegawcze są podejmowane przez specjalistów pracujących na miejscu awarii pompy hydraulicznej?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas serwisowania pomp jest oczyszczenie płynu hydraulicznego z zawartych w nim zanieczyszczeń. Cząstki stałe mogą znacznie zmniejszyć wydajność wymiany ciepła, powodując przegrzanie urządzenia. To samo dotyczy pęcherzyków powietrza, które są w stanie znacznie zmienić objętość oleju w środku.
W razie potrzeby możliwa jest również wymiana starych elementów na nowe. Dotyczy to przede wszystkim elementów zużywających się – pierścieni tłokowych oraz siodełek ślizgowych na wirnikach i stojanach.
Podczas naprawy pomp hydraulicznych konieczne jest nie tylko zrozumienie, jak one działają, ale także co uniemożliwia ich pracę w normalnym trybie. Na przykład, jeśli pompa nie ma ciśnienia podczas pracy (lub nie ma go wystarczająco dużo), może to wskazywać na nieprawidłowy montaż lub deformację wirnika w stosunku do obudowy.
Nieprawidłowo zamontowane łożyska na wirnikach nie pozwalają na ich swobodny obrót względem konstrukcji stojana, co prowadzi do zmniejszenia zdolności przenoszenia mocy i zwiększenia wydajności pompy.
Jeśli jednak pompa pracuje ciężej niż zwykle, a jej temperatura wzrosła, może to świadczyć o problemach z obiegiem oleju. Ważne jest, aby ustalić, co jest tego przyczyną: zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w układzie, niska lepkość lub zanieczyszczenie płynu – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na moc pompy.
Istnieje wiele innych możliwości, jeśli chodzi o przyczyny awarii pomp hydraulicznych. Ważne jest, aby pamiętać, że tylko doświadczony serwisant poradzi sobie z awarią i doprowadzi pompę do użytku w sposób bezpieczny i pewny.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/
Podobne artykuły
Oświetlenie Obiektów Sportowych: Jakie Technologie Zapewniają Najlepsze Doświadczenia?
Profesjonalny album fotografa. Co warto wiedzieć?
Odkup komputerów jako krok w stronę zrównoważonej przyszłości