Wdrażanie systemów informatycznych oraz późniejszy nadzór nad ich poprawnym działaniem to spore wyzwanie dla każdej firmy. Bez odpowiedniej infrastruktury informatycznej ciężko jest dzisiaj prowadzić działalność, ale własny dział IT to poważny wydatek. Można go jednak zmniejszyć decydując się na outsourcing. Na czym to polega?
Czym jest outsourcing IT?
To po prostu zlecenie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej. Zakres tych usług może być bardzo szeroki, ale to już zależy od wielkości firmy oraz profilu jej działalności. Zewnętrzna obsługa IT pozwala przedsiębiorcy skupić się już tylko na tych ważnych zadaniach, związanych z prowadzonym biznesem, a outsourcing jest zdecydowanie tańszy od stworzenia własnego działu IT – nie trzeba zatrudniać pracowników na etacie i ponosić kosztów ich pracy, nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, osobne pomieszczenie oraz drogie oprogramowanie.
Za outsourcing płaci się co miesiąc ustaloną kwotę i w razie problemów można liczyć na natychmiastowe wsparcie – to znacznie wygodniejsze niż szukanie wykonawców dopiero w momencie stwierdzenia awarii.
Wdrażanie systemów informatycznych oraz administracja sieci
Firmowy system informatyczny musi być bezpieczny, wydajny i dostosowany do działalności danego przedsiębiorstwa. Korzystając z usług firmy Enicom można liczyć na fachowe wsparcie w tym zakresie. Na podstawie rozmów z klientem można dokładnie określić, jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą w tym przypadku, a samo wdrażanie systemu da się przeprowadzić tak, by w jak najmniejszym stopniu przeszkodzić w codziennych obowiązkach firmy.
Wdrażaniem systemu zajmują się wykwalifikowani pracownicy, można więc mieć pewność, że cały proces przebiegnie bez większych zakłóceń. Wdrożenie jest zwykle tylko pierwszym etapem współpracy, bo firma IT zajmuje się później monitoringiem tej sieci oraz gwarantuje pełną opiekę serwisową.
Hosting IT
Outsourcing IT bardzo często obejmuje także hosting. Większość firm posiada własną stronę internetową, a zamiast zajmować się nią samodzielnie, wygodniej będzie zlecić opiekę nad witryną www doświadczonej firmie zewnętrznej. Obsługa dotyczy zwykle nie tylko samej strony, ale i firmowej poczty, a dzięki temu, że wynajęte serwery pracują przez całą dobę i są pod stałym nadzorem, awarie zdarzają się niezwykle rzadko, a ewentualne usterki zostają błyskawicznie usunięte.
Podobne artykuły
Ransomware i twoje dane: co musisz wiedzieć, aby uniknąć katastrofy
Jak zaoszczędzić na hostingu, nie rezygnując z jakości
Odkup komputerów jako krok w stronę zrównoważonej przyszłości