Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Drony na pilota – co warto o nich wiedzieć?

dron

Drony niepostrzeżenie stały się częścią naszej rzeczywistości. Jeszcze nie tak dawno bezzałogowe aparaty latające były głównie domeną fantastyki naukowej. Obecnie drony na pilota są powszechnie dostępne dla indywidualnych użytkowników, a ich zastosowanie może być zarówno profesjonalne, jak i czysto rekreacyjne.

Drony na pilota – podstawowe informacje

Dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym, pilotowanym w sposób zdalny (zdarzają się również niezwykle zaawansowane konstrukcje, posiadające autonomiczny system sterowania). Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Bardzo często są wykorzystywane do prowadzenia zwiadu lub działań wojskowych. Ich zastosowania cywilne obejmuje wykonywanie zdjęć, pomiarów (np. jakości powietrza), badań naukowych różnego typu. Zaawansowane są również prace nad budową dronów dostawczych czy też ich zastosowaniem w charakterze przekaźników telekomunikacyjnych.

Najpowszechniejsze jednak są obecnie drony na pilota, pełniące głównie rolę rekreacyjną. Posiadanie takiego sprzętu może być bowiem źródłem wielu radosnych i beztroskich chwil.

Dron sterowany pilotem, wykorzystywany przez nieprofesjonalnych użytkowników może mieć przy tym różnorakie zastosowania. Często służą po prostu zabawie, zarówno osób młodych, jak i tych w zaawansowanym wieku. Niewysoki koszt takiego urządzenia sprzyja też jego wykorzystaniu jako swoistego modelu do ćwiczeń w pilotażu – szczególnie dotyczy to osób, które planują w późniejszym okresie wykorzystanie bezzałogowych aparatów latających w pracy zawodowej: proste drony na pilota pozawalają na poznanie podstawowych zasad sterowania tego typu sprzętem oraz zaznajomienia się z jego zachowaniem w powietrzu.

Drony na pilota – regulacje prawne

Łatwość, z jaka można kupić dziś drony na pilota, powoduje, że sprzętem tym interesuje się coraz szersze grono użytkowników. Jak wyglądają kwestie prawne posiadania i użytkowania tego typu aparatów latających?

Kluczową kwestią jest waga dronów. Urządzenia o ciężarze do 250g mogą być użytkowane bez konieczności uzyskania licencji i bez odbywania szkolenia w zakresie pilotażu. W tej kategorii wagowej można znaleźć wiele dronów na pilota, będących jedynie zabawkami, ale również aparaty półprofesjonalne.

Nawet w przypadku, w którym nasze urządzenie latające będzie zaliczone do wspomnianej kategorii wagowej, może być konieczna jego rejestracja. Dotyczy to specyficznej sytuacji – lekkich dronów na pilota, wyposażonych w kamerę.

Natomiast osoby, które chcą korzystać z aparatów o ciężarze powyżej 250 g powinny odbyć krótkie przeszkolenie i zdać egzamin.