Mango uważane jest przez specjalistów za jeden z najzdrowszych i najbardziej wartościowych owców – stanowi doskonałe źródło m.in.: błonnika, antyoksydantów oraz witaminy A i potasu. Dodatkowo jest niezwykle smaczny, przez co uwielbiają go dzieci i dorośli. Do diety maluszka można wprowadzić go już od 5. miesiąca życia. Jak rośnie mango? Czy można wyhodować je samodzielnie w domu? Kiedy jest dojrzałe?
Gdzie i jak rośnie mango?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że „mango” to nie nazwa owocu, a rodzaj roślin, w której zawiera się około 45 gatunków tropikalnych drzew owocowych. Rosną one głównie w Indiach (to właśnie stąd pochodzi najbardziej znane nam mango indyjskie) oraz Indochinach. To wiecznie zielone, mocno ulistnione drzewa. Mogą osiągać wysokość nawet 35 – 40 metrów. Większość z nich występuje dziko w naturze. Owoce mango rosną na gałęziach, tak jak np. znane nam jabłka. Okres ich kwitnienia i owocowania przypada raz w roku, dojrzewają w czasie 2 – 4 miesięcy. Gotowy do spożycia owoc sam spada z drzewa, dlatego ten przeznaczony do sprzedaży musi być zebrany wcześniej, gdyż może on także dojrzewać po zbiorach. W zależności od odmiany mango na zewnątrz może mieć: żółtawą, pomarańczową, czerwoną lub zieloną skórę. Pod nią znajduje się aromatyczny miąższ w kolorze żółtopomarańczowym, który otula spłaszczone nasiono o długości 4 – 7 centymetrów. Więcej ciekawostek na temat tego owocu, jak je obierać oraz skąd pochodzi mango, opisują autorzy bloga Mangopress.pl.
Jak wyhodować mango w domu? Czy to możliwe?
Aby wyhodować własne mango w domu, konieczna jest dobrze umyta z włókien oraz miąższu pestka dojrzałego owocu. Następnie należy namaczać ją w ciepłej wodzie o temperaturze pokojowej przez dobę. Po tym czasie wsadza się ją do ziemi (spiczastym końcem do góry i zasypuje się do połowy), jednak aby przyspieszyć kiełkowanie, zaleca się nacięcie skorupki, delikatne przetarcie jej papierem ściernym lub otworzenie pestki i wyjęcia z jej środka nasionka (zasypuje się je całe cienką warstwą podłoża). Do hodowli mango dobrze sprawdzi się mieszanina ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu. Wskazane jest wykorzystanie dużej doniczki – co najmniej 8 cm średnicy na jedną pestkę. Warto okryć ją folią śniadaniowa z perforacją, by stworzyć warunki podobne do szklarni, podłoże powinno być stale wilgotne. Pestki zaczynają kiełkować w ciągu 1-4 tygodni. Mango najlepiej rośnie w słonecznym otoczeniu, jest wrażliwe na choroby oraz przenawożenie. Uprawę najlepiej zacząć na wiosnę, dlatego właśnie teraz nadchodzi idealny czas dla wszystkich osób, które chcą wyhodować mango w domu.
Kiedy owoc mango jest dojrzały?
Wspominano wcześniej, że dojrzałe mango spada samoczynnie z drzewa. Jak jednak ocenić, czy kupiony w sklepie lub na bazarku owoc może być zjedzony? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolor jego skórki. Zwyczaj jest ona czerwono-żółto-zielona z charakterystycznym cieniowaniem. Bardziej zielone owoce są mniej dojrzałe, dobrze sprawdzą się do dań wytrawnych. Przydatna może być też ocena skórki – powinna być gładka i uginać się pod lekkim naciskiem palców. Mango przed zakupem warto powąchać przy szypułce, gdy jest gotowe do spożycia, będzie intensywnie pachnieć.
Podobne artykuły
Kurs języka francuskiego – idealna inwestycja w Twoją przyszłość
Czy meble szkolne mogą wpłynąć na jakość nauczania?
Opakowania kartonowe – wiele zastosowań