Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Bieżniki na stół – jak dopasować je do naszych potrzeb?

bieżnik na stół

Stoły to jedne z najważniejszych mebli. Nie chodzi tu tylko o ich funkcjonalność, ale o to, że dzięki nim możemy spożywać posiłki wspólnie w gronie najbliższych nam osób. Warto jednak zaznaczyć, że stoły to również meble, które narażone są na niezwykle intensywną eksploatację. Codziennie pojawiają się na nim zaplamienia czy zarysowania. Za każdym razem, może wylać się na niego gorąca zupa i pozostawić trwały ślad na jego powierzchni. Właśnie dlatego tak chętnie wybieramy bieżniki na stół. Spełniają one rolę nie tylko ochronną, ale także i estetyczną. Jak dopasować je do własnych potrzeb i potrzeb stołu?

Czym wyróżniają się bieżniki na stół?

Bieżniki na stół bardzo często bywają mylone z obrusami. Okazuje się, że są diametralnie inne. Mianem bieżnika na stół określa się rodzaj dekoracyjnej nakładki na stół. Wyróżnia się ona jednak tym, że nie zakrywa on całkowicie powierzchni stołu. Bieżniki na stół są najczęściej przekładane względem dłuższego boku mebla. To co jednak je wyróżnia to fakt, że są one proporcjonalne. Zazwyczaj tradycyjne modele szyte są w proporcjach 2:1, gdzie to właśnie długość jest dwukrotnie większa niż ich szerokość. Bieżniki na stół zwykle układa się w charakterystyczny sposób. Wolne końce muszą bowiem zwisać około 25 centymetrów na krótszych brzegach stołu.

Jaki materiał wybrać na bieżniki na stół?

Bieżniki na stół obecnie wykonuje się z przeróżnych materiałów. Który z nich będzie najlepszy? Otóż trzeba go dopasować do własnych preferencji. Wśród bieżników na stół możemy wyróżni te, wykonane z:

  • grubej bawełny lub lnianego płótna- sprawdzą się one idealnie jako codzienne nakrycie stołu. Są odporne na zniszczenia i łatwo można utrzymać je w czystości.
  • Organzy – są to bardzo cienkie i transparentne bieżniki dekoracyjne. Zwykle stosuje się je na obrus, jako oryginalne i artystyczne wykończenie. Sprawdzą się świetnie jako dekoracja stołu weselnego.
  • poliestru- to praktyczne rozwiązanie na stoły, gdzie ryzyko zachlapania jest największe.
  • filcu- te bieżniki nie są tak popularne. Zwykle dekoruje się nimi etażerkę lub ławę.

Jak więc dobrać idealne bieżniki na stół?

Kiedy zostanie już dobrany materiał bieżnika na stół, nie można zapomnieć również o kolorystyce. Obecnie bieżniki na stół cechuje ogromna różnorodność. Można znaleźć więc taki model, który idealnie wpisze się w już istniejącą aranżację wnętrza, a także aranżację, jaka znajdzie się na stole. Bieżniki na stół mogą być bardziej lub mniej ozdobne. Warto więc poświęcić chwilę na ich odpowiedni wybór.