Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za wyrzucenie elektrośmieci w miejsce niedozwolone grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Jak więc widać, nie opłaca się tego robić, jaka jest jednak alternatywa dla osiedlowego śmietnika?
Co zalicza się do elektroodpadów?
Elektroodpady to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli w uproszczeniu wszystko, co wymaga zasilenia prądem albo bateriami. Dlaczego właśnie ta kategoria śmieci objęta jest szczególnym traktowaniem? Wynika to z tego, że do produkcji elektroniki używa się toksycznych i niebezpiecznych substancji, i jeśli taki sprzęt trafi do śmietnika, lasu albo rowu, dochodzi do skażenia środowiska naturalnego.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Z małymi rzeczami raczej nie ma kłopotów. Zużyte baterie czy świetlówki przyjmowane są już nawet w marketach, prócz tego na terenie Warszawy ustawiono liczne kontenery na elektroodpady, ale tylko te drobne, jak tablety, smartfony, małe AGD (np. blender), czujniki, gry wideo, nawigacje, zabawki. Dużego sprzętu do takiego kontenera już się wrzucić nie da, nie wolno też postawić go obok punktu zbiórki ani tym bardziej umieścić na ulicy bądź przy śmietniku.
Odbiór elektrośmieci z domu – czy jest to możliwe?
Dla osoby, u której w domu zalega duży sprzęt, najwygodniejszą opcją będzie zgłoszenie usługi na odbiorydomowe.pl. Jest to opcja dostępna dla wszystkich mieszkańców Warszawy, niezależnie od tego, czy mieszkają oni w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Oddać w ten sposób można przede wszystkim te duże urządzenia, jak lodówka bądź pralka. Mniejsze sprzęty odbierane są tylko przy okazji – nie można zamówić transportu po odbiór samego laptopa. To, że chcemy pozbyć się również drobniejszych urządzeń, należy zaznaczyć w formularzu zamówienia usługi.
Drugą ważną kwestią jest kompletność oddawanej rzeczy. Urządzenie może być bardzo stare i niedziałające, ale nie wolno z niego wymontowywać żadnych części, trzeba natomiast opróżnić jego zawartość, a lodówka dodatkowo musi zostać rozmrożona. Za odbiór niekompletnych elektrośmieci doliczona będzie opłata utylizacyjna – zapłacić trzeba jeszcze przed przyjazdem transportu. Klient nie ma obowiązku wynosić urządzenia z mieszkania, nawet gdy mieszka na wysokim piętrze.
Podobne artykuły
Czy można zamontować panele słoneczne na balkonie?
Jak Zmieniają się Standardy Termoizolacji – Nowoczesne Podejście do Oszczędności Energetycznej
Stojak na noże: praktyczne rozwiązanie dla bezpiecznego przechowywania i organizacji noży w kuchni