Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jakie są zalety podłogi z desek dębowych?

Jakie są zalety podłogi z desek dębowych?

Wybór drewna na podłogę nie jest prostą sprawą i na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wielkim zaufaniem wśród klientów cieszy się drewno dębowe, o doskonałych parametrach, pasujące do niemal każdego wnętrza. Jest to inwestycja na bardzo długie lata, bo dobrze wykonana podłoga dębowa bez kłopotu przeżyje kilkadziesiąt lat.

Jakie właściwości ma dąb?

Specjaliści nie bez powodu często polecają swoim klientom wykończenie podłogi dębem. To bardzo wytrzymały gatunek drewna, zapewniający dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dostępne na Podlogizcharakterem.pl deski dębowe są zawsze poddawane odpowiedniej obróbce, dzięki czemu zachowują pożądane właściwości, prócz tego dąb jest materiałem wyjątkowo podatnym na barwienie, więc gotowa podłoga może mieć zarówno ten naturalny kolor, jak i całkiem inny odcień, dopasowany do reszty aranżacji wnętrza. Ciekawym trendem jest także sztuczne postarzanie dębowych desek, co pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu retro bądź rustykalnym – deski wyglądają na bardzo stare i zabytkowe, lecz nie odbija się to negatywnie na ich parametrach.

Dąb jest twardy, dlatego poleca się go na podłogi, które będą intensywnie użytkowane, jak hol, pokój dziecięcy, salon, korytarze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dębem wyłożyć podłogi w sypialni albo gabinecie, gdzie ruch jest dużo mniejszy, a ponieważ dąb ma wysoką odporność na wilgoć i stosunkowo mały współczynnik skurczu, nada się nawet do kuchni.

Dąb a ogrzewanie podłogowe

Drewno uchodzi za kiepski materiał wykończeniowy przy ogrzewaniu podłogowym, to jednak kwestia wyboru odpowiedniego materiału. Jest prawdą, że nie każde drewno się sprawdzi w tym przypadku, ale dąb również pod tym względem okazuje się strzałem w dziesiątkę, choć muszą być to deski o określonej konstrukcji, przystosowane właśnie do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Jak dbać o dębową podłogę?

Podłoga z dębowych desek nie jest szczególnie problematyczna w pielęgnacji, należy po prostu stosować się do zaleceń producenta i używać preparatów dedykowanych do drewna. Dębowe deski można co jakiś czas cyklinować lub poddawać innym metodom renowacji, dzięki czemu wydłuży się ich żywność – profesjonalnie przeprowadzona modernizacja jest w stanie usunąć również te poważniejsze uszkodzenia.