Wybór odpowiedniej metody odbudowy utraconych naturalnych zębów jest zawsze ciężką decyzją. Obecnie dostępnych jest już wiele metod, które umożliwiają przywrócenie estetyki uśmiechu, a w niektórych przypadkach także pełnej funkcjonalności układu żucia. Zdecydowanie najwięcej korzyści pacjenci osiągają dzięki implantom stomatologicznym, czyli wszczepianym w żuchwę lub szczękę tytanowym bądź cyrkonowym śrubom. Wiele osób uważa jednak, że ta metoda odbudowy zębów nie może być stosowana przez wszystkich pacjentów. Jako przeciwwskazanie często jest podawana np. cukrzyca. Czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?
Co to są implanty zębowe?
Implanty stomatologiczna to najlepsza dostępna obecnie metoda odbudowy utraconych naturalnych zębów. Ich przewaga nad metodami protetycznymi polega na tym, że implanty jako jedyne dają możliwość odbudowy nie tylko korony zęba, ale także jego korzenia. Jest to z resztą główny element samego implanta stomatologicznego, czyli jego filar. Jego wszczepienie w żuchwę lub w dziąsło sprawia, że implantem zębowym możliwe jest także odbudowanie korzenia zęba, czyli elementu, który odpowiada za jego stabilność. Dopiero do wszczepionego w miejsca powstałej luki w uzębieniu filara implantu, mocowana jest z zastosowaniem specjalnego łącznika korona protetyczna. Zastosowanie w odbudowie uzębienia implantów zębów, ze względu na budowę tych elementów, tak naprawdę jako jedyna stosowana obecnie w klinikach stomatologicznych metoda, umożliwia przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Czy każdy pacjent ma jednak możliwość korzystania z takiej metody odbudowy zębów?
Dlaczego wiele osób uważa, że diabetycy nie mogą stosować implantów?
Jednymi z najczęściej wskazywanych przez wiele osób przeciwwskazań do zastosowania implantów stomatologicznych w odbudowie utraconych naturalnych zębów pacjenta jest cukrzyca. Dlaczego u diabetyków zastosowanie tej metody odbudowy zębów jest według wielu osób przynajmniej niewskazane? Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę, lekarza stomatologa z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach, odpowiedział nam, że:
Cukrzyca tak naprawdę nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania implantów zębowych. Żeby to jednak było możliwe trzeba najpierw doprowadzić u pacjenta do utrzymania ustabilizowania prawidłowego poziomu cukry we krwi oraz wartości hemoglobiny. Cukrzyca u pacjenta musi więc być w pełni kontrolowana. Jest to związane z tym, że przy cukrzycy niekontrolowanej gojenie się ran zachodzi dużo wolniej niż u zdrowych osób, a to sprawia, że zwiększa się ryzyko powstania infekcji po przeprowadzeniu wszczepienia w dziąsło lub w żuchwę filaru implanta. Oprócz tego sam proces integracji implantu z kością przebiega znacznie wolniej i w dodatku zwiększa się u pacjenta ryzyko odrzucenia wszczepu.
Procedura i warunki wszczepienia implantów zębowych u diabetyków
Sama procedura wszczepiania implanta zębowego u pacjentów z cukrzycą nie różni się wiele od tych samych zabiegów, przeprowadzanych u zdrowych pacjentów. W tym przypadku konieczne jednak jest skorzystanie także z pomocy diabetologa. Na początku powinien on zadbać o to, żeby u pacjenta był ustabilizowany poziom cukru i hemoglobiny we krwi, a później, już po wykonaniu zabiegu, czyli po wszczepieniu implanta, kontrola pacjenta, w celu zminimalizowania ryzyka odrzucenia wszczepu.
Rozpoczęcie samej procedury wymaga najpierw wykonania w gabinecie stomatologicznym wizyty konsultacyjnej. W jej trakcie trzeba będzie przedstawić swoją historię choroby. W razie potrzeby, jeżeli takie będą wskazania lekarza stomatologa, będzie trzeba także wykonać dodatkowe badania, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy pacjent może się poddać leczeniu stomatologicznemu na implantach zębowych i czy konieczne będą wcześniej jakieś niestandardowe przygotowania.
Podobne artykuły
Depresja u dzieci – jak jej zapobiegać?
Pakiety SPA na wakacje
Przyczyny i mechanizmy powstawania przykurczu rozcięgna dłoniowego