Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak zacząć pływać na Stand Up Paddle?

Stand Up Paddle

Stand up paddling (wiosłowanie na stojąco) to stosunkowo młoda, głównie rekreacyjna dyscyplina sportu, która sprawdza się u osób w każdym wieku. Rozrywka ta przybyła do nas ze słonecznych Hawajów i szybko zdobyła popularność i uznanie jako uniwersalna, bezpieczna i bardzo atrakcyjna aktywność. Zdecydowanie warto spróbować jej podczas wakacji.

Na czym polega stand up paddling (SUP)?

Podstawowym sprzętem wykorzystywanym w SUP jest odpowiednio wyprofilowana deska surfingowa oraz wiosło (pagaj). Cała zabawa polega na sterowaniu i przemieszczaniu się do przodu z użyciem wiosła. Aby wprowadzić deskę w ruch potrzebne jest zaangażowanie siły mięśni. Pływanie na stand up paddle można potraktować jako formę wypoczynku (tzw. freeride) albo też treningu. Niektórzy łączą wiosłowanie z ćwiczeniami fitness, co ma bardzo korzystny wpływ na równowagę i koordynację. Dyscyplina ta może nasuwać skojarzenia z surfingiem, ale zasadniczą różnicą jest tu pozycja – w SUP dopuszczalna jest jedynie pozycja stojąca. Dlaczego warto spróbować? Oto kilka najważniejszych przyczyn:

  • stand up paddling angażuje całe ciało do pracy i wzmacnia mięśnie ramion, pleców i brzucha
  • dyscyplina poprawia równowagę oraz wytrzymałość
  • jest odpowiednia dla dzieci, nastolatków i dorosłych
  • można ją uprawiać na niemal każdym akwenie wodnym
  • jej technika jest prosta do opanowania

Początki z deską Stand up paddle – o czym należy pamiętać?

Zapoznanie się z podstawowymi zasadami SUP powinno zająć zaledwie kilkanaście minut. Jednak, aby wiosłowanie było maksymalnie bezpieczne, warto pamiętać o kilku zasadach. Podstawą jest zawsze dobry sprzęt. Kupująć deskę Stand up paddle, zwróćmy uwagę na jakość materiału, z jakiej została wykonana. Najlepiej, aby była zbudowana z wykorzystaniem technologii drop stitch oraz była pokryta odpornym na promieniowanie słoneczne PCV. Tego typu deski można znaleźć np. w ofercie sklepu takwiele.pl. Deskę należy też dostosować do wzrostu i wagi. Techniki wiosłowania może nauczyć nas inna osoba, która ma już doświadczenie z SUP. Jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kursu dla początkujących, na którym nauczymy się nie tylko prawidłowej motoryki, ale także zasad bezpieczeństwa obowiązujących na różnych akwenach.