Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy używanie klimatyzacji w domu może być szkodliwe dla zdrowia?

klimatyzator ścienny

Przebywanie w pomieszczeniach z działającą klimatyzacją jest według niektórych opinii szkodliwe dla zdrowia. Klimatyzację obwinia się o podatność na przeziębienia oraz infekcje górnych dróg oddechowych, a także o bóle głowy. Czy są to opinie prawdziwe i czy można użytkować klimatyzację bez narażania się na uszczerbek na zdrowiu?

Użytkowanie klimatyzacji – błędy

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty, także możliwą szkodliwość klimatyzatorów dla zdrowia. Jednocześnie jednak trzeba na wstępie obalić mit, jakoby sama obecność klimatyzacji była dla zdrowia groźna, ponieważ tak nie jest.

Szkodliwość klimatyzatorów wynika z kliku aspektów. Po pierwsze użytkownicy nastawiają urządzenie chłodzące na zbyt niską temperaturę. Tymczasem różnica pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym, a tym na zewnątrz, powinna wynosić maksymalnie 6-7 stopni Celsjusza. Wejście do domu z klimatyzatorem nastawionym na 20 stopni z zewnętrza, gdzie temperatura wynosi 30 stopni grozi przeziębieniem. Jeszcze gorzej się dzieje, gdy po wejściu do domu, kierujemy strumień chłodnego powietrza bezpośrednio na siebie. Tego rodzaju zachowania mogą prowadzić nawet do zapalenia płuc, a standardem będą bóle głowy, uszu, mięśni i stawów.

Serwis klimatyzacji a zdrowie

Równie częstym błędem użytkowników klimatyzatorów są zaniechania w aspekcie serwisowania, czyszczenia i odgrzybiania urządzeń. W klimatyzatorach skrapla się para wodna, a wilgoć jest doskonałą pożywką dla grzybów, pleśni oraz bakterii. We wnętrzu klimatyzatorów zbierają się również drobiny kurzu, pyłu, czy roztocza. Urządzenie należy więc regularnie czyścić i odgrzybić, ponieważ w przeciwnym wypadku wymienione zanieczyszczenia będą obecne w pomieszczeniu i wówczas będą również mogły powodować różnorakie kłopoty zdrowotne.

Bezpieczne dla zdrowia korzystanie z klimatyzatora jest możliwe, ale z regularną wymianą filtrów powietrza wraz z usuwaniem z niego wilgoci. Odgrzybianie klimatyzatora powinno się przeprowadzać dwa razy do roku, a filtry czyścić albo wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba również pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzatora, gdyż tylko takie urządzenie będzie działało w pełni sprawnie.

Zobacz również: Clima – Klimatyzacja Warszawa