Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czym jest rehabilitacja?

rehabilitacja

Ogólna sprawność fizyczna jest podstawą do tego, by bez wysiłku oraz pomocy wykonywać podstawowe czynności, oraz by być czynnym prywatnie i zawodowo. W wyniku przykrych zdarzeń, takich jak choroby czy urazy może wystąpić osłabienie funkcji naszego organizmu. Często objawia się to niedowładem poszczególnych kończyć, brakiem koordynacji ruchowej, trudnością w poruszaniu się czy oddychaniu.

W takich sytuacjach samodzielny powrót do zdrowia i pełni sprawności staje się ciężki lub nawet niemożliwy. Niezbędna wówczas jest pomoc rehabilitanta, fizjoterapeuty. Wyspecjalizowana osoba w tym zakresie posiada wszelkie, niezbędne umiejętności, narzędzia oraz wiedzę i doświadczenie do tego, by wraz z pacjentem rozpocząć proces rehabilitacji. Proces powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Holistyczne podejście do pacjenta sprawi, że przywrócenie sprawności psychofizycznej będzie trwało krócej i z lepszym efektem.

Kiedy rehabilitacja staje się niezbędna?

Rehabilitacja po udarze

W wyniku udaru najczęściej ograniczona zostaje sprawność ruchowa danej osoby. W takiej sytuacji powrót do pełnej sprawności jest bardzo trudny. Bez odpowiednich, regularnych ćwiczeń, może to być wręcz niemożliwe. Dlatego w takiej sytuacji niezbędna staje się rehabilitacja. Jednym z jej głównych celów jest umożliwienie osobie dotkniętej udarem, jak najszybszego powrotu do samodzielności.

Choroby układu krążenia a rehabilitacja

W wyniku chorób układu krążenia możliwa jest utrata częściowej sprawności organizmu. Jednym z głównych zadań rehabilitacji w przypadku tego typu chorób, jest ograniczenie ich postępowania, oraz redukowanie utraty życia, która może być następstwem chorób układu krążenia oraz serca (np. zawału). Proces takiej rehabilitacji dzieli się na kilka elementów, w tym rehabilitację fizyczną, czyli odpowiedni zestaw ćwiczeń, terapię farmakologiczną oraz psychoterapię.

Rehabilitacja po przebytym urazie kręgosłupa

To jeden z najgroźniejszych urazów, jeśli chodzi o szkielet człowieka. Uraz kręgosłupa niejednokrotnie prowadzi do utraty władzy w kończynach. W zależności od charakteru urazu, czy chorób osłabiających kręgosłup (reumatyzm) albo też stylu życia i złych nawyków (tryb siedzący)  rehabilitant dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń, które mają na celu ograniczenie skutków urazu oraz ogólną poprawę funkcjonowania  pacjenta.

Ile trwa rehabilitacja

Nie można jednoznacznie określić tego, jak długo potrwa proces rehabilitacji. Dużo zależy od samego rodzaju schorzenia, czy choroby na którą cierpi pacjent. Bardzo ważne jest  zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji. Z reguły jednak jest ona bardzo złożona i trwa kilka miesięcy. Jednak przy wsparciu rehabilitanta rekonwalescencja przebiega zazwyczaj szybciej a powrót do sprawności jest znacznie mniej dokuczliwy.