Mięśnie Kegla warto utrzymywać w sprawności. Dlaczego? Bo to od nich w dużym stopniu zależy poprawne funkcjonowanie układu moczowego kobiety. To one decydują o tym, jak wiele satysfakcji daje paniom i ich partnerom penetracja waginalna. Osłabienie mięśni Kegla komplikuje codzienne życie i aktywność seksualną. Na szczęście można temu zaradzić przez regularne ćwiczenia. Piszemy, jak skutecznie przywrócić sprawność i siłę waginy.
Aby zrozumieć, dlaczego tak duże znaczenie mają regularne ćwiczenia, należy choćby pokrótce wyjaśnić, czym są i do czego służą mięśnie Kegla.
Japońskie gejsze i amerykański ginekolog
Mięśnie Kegla, znane jako mięśnie dna miednicy (w tym przede wszystkim mięsień łonowo-guziczny), to grupa mięśniowa, która ma przyczepy w okolicach pochwy, gruczołu krokowego (u mężczyzn), kości guzicznej, krocza oraz odbytnicy. Używana dzisiaj powszechnie nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa Arnolda Henry’ego Kegla. To on w połowie XX w. zainteresował się bliżej kobietami, które miały problemy z nietrzymaniem moczu i cierpiały na zespół luźnej pochwy.
Niewydolność mięśni dna miednicy, ich nadmierne rozciągnięcie i rozluźnienie, ma wiele przyczyn. Może być zjawiskiem fizjologicznym, które pojawia się u kobiet w średnim wieku. U młodszych pań występuje jako efekt rozciągnięcia mięśni w czasie porodu, nacięcia krocza czy wykonania cięcia cesarskiego.
Kegel zaobserwował, że istnieje ścisły związek pomiędzy kondycją mięśni i umiejętnością trzymania moczu. Jednocześnie okazało się, że silne mięśnie dna miednicy bardzo korzystnie wpływają na zbliżenia seksualne. W jaki sposób? Zagadnienie objaśnia specjalista reprezentujący sklep z erotycznymi zabawkami Afrodyta: – Mięśnie Kegla odpowiadają za trzymanie moczu i za siłę, z którą kobieta ściska członek partnera w trakcie penetracji. Otaczają pochwę i mogą wpływać na jej napięcie. Przy mocnym napięciu mięśni pochwa zacieśnia się, co zwiększa tarcie i w efekcie przyjemność czerpaną z seksu przez oboje partnerów. Wyćwiczone mięśnie Kegla są naprawdę silne: odnotowana oficjalnie rekordzistka potrafi utrzymać w pochwie kulkę, do której podwieszony jest obciążnik o wadze 14 kilogramów.
Kegel zaproponował swoim pacjentkom ćwiczenia, które polegały na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni podtrzymujących pochwę i odbyt. Opracował też ciężarki wkładane do pochwy oraz urządzenie do pomiaru siły mięśni dna miednicy. Kegel nie wymyślił niczego, co byłoby wcześniej kompletnie nieznane. Japońskie gejsze od wieków stosowały trening mięśni pochwy, aby móc skutecznie zadowalać swoich klientów. Stąd pochodzi dzisiejsza nazwa gadżetu do ćwiczenia mięśni Kegla, czyli kulek gejszy. Zasługą amerykańskiego ginekologa jest to, że egzotyczną praktykę seksualną wprowadził do współczesnej praktyki medycznej.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
W ćwiczenia mięśni Kegla należy wchodzić stopniowo. Ważne jest to, żeby zachować regularność i systematyczność. Zaczynamy od napinania mięśni i prób utrzymania napięcia przez kilka do 10 sekund. Powtarzamy kilka razy. Takie serie ćwiczeń należy wykonać dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Staramy się utrzymywać napięcie mięśni Kegla na wdechu i stopniowo rozluźniać je na wydechu. Trzecim komponentem ćwiczeń jest wysiłek fizyczny: staramy się wykonać jakąś czynność, np. podnieść książkę, na wdechu i przy utrzymywanym napięciu mięśni dna miednicy.
Te same czynności można wykonać po umieszczeniu w pochwie kulek gejszy. Pozwalają one na łatwiejsze panowanie nad mięśniami i poczucie ich realnej siły. Początkowo uczmy się nosić kulki w domu, żeby przyzwyczaić się do ich obecności. Następnym etapem jest wyjście na spacer, a wreszcie na trening czy nawet do pracy.
Sklepy internetowe z gadżetami erotycznymi oferują bardzo różne modele kulek gejszy. Najprostsze są kule z tworzywa sztucznego, które łączy syntetyczny sznurek. Wersją bardziej zaawansowaną są kule połączone parami w formę „bałwanka”, które wewnątrz obudowy mają ruchomy element. W efekcie przemieszczający się element powoduje dodatkowe pobudzenie. Następnym krokiem w rozwijaniu konstrukcji kulek gejszy są modele wyposażone w element wibrujący. Dzięki niemu dochodzi do silnego pobudzenia mięśni i jednocześnie wywołania wzmożonej satysfakcji seksualnej. Najbardziej zaawansowane egzemplarze kulek gejszy posiadają zdalne sterowanie. Może być ono realizowane za pośrednictwem pilota lub z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Interesującą propozycją są też kulki gejszy nie tylko z ruchomymi, ale także rotującymi elementami.
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy
Alternatywą dla kulek gejszy jest pobudzanie mięśni Kegla metodami farmakologicznymi oraz za pomocą elektrostymulacji. Ta druga metoda zakłada tonizujący i aktywizujący wpływ odpowiednio dostosowanego prądu elektrycznego. Do tego celu można użyć jednostek zasilających i metalowych gadżetów erotycznych. Metalowe sondy, kulki i dilda, do których można podłączyć elektrody, a następnie wprowadzić gadżet do pochwy.
Niezależnie od wybranej metody, ćwiczenia mięśni Kegla mają bardzo pozytywny wpływ na stosunki seksualne. Ich wzmocnienie i świadome wykorzystywanie poprawia odczuwanie obecności penisa w pochwie i wzmaga pozytywne doznania mężczyzny. Kobieta ma poczucie lepszego wypełnienia i większej siły penetracji, co przekłada się na silniejsze pobudzenie i daje większe szanse na przeżycie orgazmu. Przy okazji zyskujemy większe panowanie nad funkcjami układu moczowego.
Podobne artykuły
Co pomaga na neuralgię nerwu trójdzielnego? Skuteczne metody leczenia w Gamma Knife
Depresja u dzieci – jak jej zapobiegać?
Pakiety SPA na wakacje