Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Fundusze ETF – jak oraz gdzie najlepiej w nie zainwestować? Podpowiadamy!

Fundusze ETF

W obecnych czasach inwestorzy mają przed sobą szereg możliwości jeśli chodzi o pomnażanie kapitału. Wśród nich warto wymienić choćby fundusze ETF, które są niezwykle popularne w gronie początkujących traderów, ale nie tylko. Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania związane z tą formą inwestowania pieniędzy.

Fundusze ETF – jak oraz gdzie najlepiej w nie zainwestować? 

Wielu inwestorów szuka skutecznego, ale w miarę bezpiecznego sposobu na osiągnięcie zysku. Z pomocą przychodzą im właśnie fundusze ETF, które poleca się zarówno osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki, jak i bardziej doświadczonym traderów. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa i czy warto zainwestować w ETF!

Fundusze ETF – czym są? 

W pierwszej kolejności należy dokładnie wytłumaczyć, co rozumiemy pod pojęciem funduszy ETF. Najprościej rzecz ujmując są to fundusze indeksowe, których wartość jest zależna od wartości indeksów, z którymi są bezpośrednio związane np. poprzez zakup akcji, obligacji itp. Fundusze ETF działają na takiej zasadzie, że emitują tzw. jednostki uczestnictwa, czyli udziały we własnym majątku. Ich nabywcy stają więc w zasadzie właścicielami określonej części aktywów danego funduszu. ETF pozyskane w ten sposób środki przeznacza dalej na inwestycje, a udziałowcy na tym tracą lub zarabiają, w zależności od tego, jak zmienią się notowania konkretnych indeksów. Mamy więc tutaj do czynienia z funduszami inwestowania zbiorowego, dzięki czemu nawet niewielki trader jest w stanie wspólnie z innymi inwestować w nawet największe podmioty na rynku. 

Handel funduszami ETF – na jakich zasadach? 

Fundusze ETF, w tym m.in. etf sp500, uznawane są za jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych. To za sprawą tego, iż ETF zarządzają fachowcy, którzy doskonale wiedzą, jak zachować się na rynku, aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć szansę na osiągnięcie zysku. Oczywiście, zawsze trzeba pamiętać, że mimo wszystko inwestowanie w jakiekolwiek aktywa może skutkować utratą pieniędzy, dlatego trzeba zachować ostrożność i wybierać najrozsądniejsze rozwiązania. Fundusze ETF to z pewnością jedno z nich i warto wziąć je pod uwagę jeśli zamierza się zainwestować oszczędności, a nie posiada się specjalistycznej wiedzy na ten temat. 

Jak inwestować w ETF?

Możliwość inwestowania w fundusze ETF, a właściwie zakupu jednostek uczestnictwa ma każda osoba pełnoletnia, która posiada zdolność do czynności prawnych. Handlowanie ETF odbywa się co do zasady za pośrednictwem profesjonalnych platform tradingowych, dzięki którym inwestorzy uzyskują dostęp do tysięcy funduszy z całego świata. W ofercie znajdziemy fundusze inwestujące w przeróżnych sektorach, w tym medycznym, technologicznym itp. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie, uwzględniając oczekiwania i potrzeby. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych narzędzi online, np. od Saxo, co znacząco ułatwi kontrolę nad swoim portfelem oraz podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych. Inwestorzy mają stały dostęp do informacji z rynku, dlatego mogą w porę zareagować na wszelkie zmiany.