Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Gdzie warto wybrać się na ferie w Polsce?

wyjazd w góry

Ferie zimowe to świetny czas na wybranie się do miejsc, które o tej porze roku prezentują się w sposób magiczny, prezentując bogactwo swoich pejzaży. Takim miejscem jest zapewne zimowa stolica polskich gór – Zakopane.

Dlaczego Zakopane nazywane jest zimową stolicą polskich gór?

Nie bez powodu Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Trudno wyobrazić sobie bardziej atrakcyjnego turystycznie miasta w górach Polski. Uwielbienie Zakopanego wynika nie tylko z jego atrakcji turystycznych i kulinarnych, ale także z niesamowitej atmosfery miasta i fascynującej historii. Zakopane zimą oferuje szeroki wachlarz możliwości aktywnego spędzania czasu. Zimowe aktywności kojarzą nam się głównie z nartami i białym szaleństwem. Ale to nie wszystko, co można robić zimą w Zakopanem. Obowiązkowym miejscem do zimowego spaceru jest Gubałówka. Gubałówka to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy Tatr. Z tego miejsca Zakopane zimą prezentuje się spektakularnie. Warunkiem jest brak opadów i słoneczna aura. Na Gubałówkę można dojechać kolejką linową PKL zbudowaną w 1938 roku. Można też wybrać się tam na spacer, co przy ładnej pogodzie jest czystą przyjemnością. Kolejnym miejscem, które z pewnością warto zobaczyć będąc w Zakopanem, jest Morskie Oko.

Ceprostrada, bo tak nazywa się droga do Morskiego Oka, cieszy się ogromna popularnością niezależnie od pory roku. Zimą warto wybrać się w to miejsce w godzinach porannych, dzięki czemu wrócimy ze spaceru, kiedy jeszcze będzie widno, nie narażając siebie na niebezpieczeństwo. Trasa na Morskie Oko jest bardzo łatwa, więc chyba równie popularna. Według tabliczki czas spaceru to 2:20. Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. Morskie Oko zamarza około połowy listopada, a odmarza około maja. Jezioro jest pokryte lodem średnio przez 175 dni w roku, a grubość pokrywy zmienia się w zależności od warunków pogodowych i temperatury. Są dwa powody, dla których zimą spaceruje się po środku jeziora. Pierwszy to skrócenie trasy kierując się na Czarny Staw. Po drugie, Morskie Oko jest podatne na lawiny, więc pokrywa lodowa jest bezpieczniejsza niż trasa wokół jeziora. Kolejnym magicznym miejscem są Dolina Białego i Dolina Strążyska. Dolina Białego – Ścieżka nad Reglami – Sarnia Skała – Dolina Strążyska – Ścieżka pod Reglami to idealna trasa na krótkie wędrówki i podziwianie zimowego krajobrazu. Trasa nie jest ani długa (8,8 km na całą pętlę), ani szczególnie wymagająca. Zarówno w dolinie Białego, jak i Strążyskiej można spacerować spaceruje się wzdłuż malowniczych potoków. Po drodze jest wiele drewnianych mostków i małych wodospadów. Po pokonaniu trasy w Dolinie Strążyskiej możemy podziwiać widok na Giewont. Następne miejsce godne polecenia to Sarnia Skała. Spacerując wyżej opisaną pętlą wisienką na torcie jest Sarnia Skała. Podejście do niego zajmuje około 10 minut. Widok z tego miejsca jest niesamowity. Z jednej strony Zakopane zimą widać jak na dłoni.
Z drugiej strony mamy doskonały widok na Giewont. W oddali widać szczyty Tatr. Taka trasa to idealny początek, dla osób zaczynających swoje zimowe przygody w górach.

Czy łatwo znaleźć nocleg w Zakopanem?

Zakopane, z racji na piękne zimowe (i nie tylko zimowe) pejzaże, jest ulubionym miejscem, wybieranym na wypoczynek, w związki z czym, znalezienie klimatycznego miejsca noclegowego może być sporym wyzwaniem. Kiedy szukamy noclegów, zwracamy uwagę na dogodną lokalizację, atrakcyjne warunki oraz przystępne ceny, to wszystko posiada Zakovilla, która polecana jest dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort, wygodę i marzą o feriach w bajkowym klimacie.