Salon to centrum życia domowego, a jednocześnie najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w mieszkaniu. Wybierając do niego lampy, warto zatem zwrócić uwagę na to, aby nie tylko prezentowały się one efektownie i stylowo, ale również zapewniały odpowiednią jasność i ilość światła. Jak zatem prawidłowo oświetlić salon?
Jak oświetlić salon – podstawowe zasady
Aby właściwie oświetlić salon, trzymaj się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia – od tego zależy bowiem, czy w salonie wystarczy jedno, czy większa liczba źródeł światła. Ponadto uwzględnij kolor mebli i ścian – im są one ciemniejsze, tym więcej światła pochłoną. Zwróć też uwagę na to, czy w pokoju znajdują się stół jadalny i telewizor, a także jakie funkcje salon będzie pełnił. Jeśli ma stać się jedynie pokojem gościnnym, przeznaczonym do wspólnego spędzania czasu z rodziną, oglądania telewizji czy czytania książek na kanapie, to będzie wymagał innego światła niż w sytuacji, gdy będzie również miejscem do pracy albo sypialną.
Rodzaje i rozmieszczenie lamp w salonie
Podstawowym oświetleniem w salonie jest światło górne, występujące zazwyczaj pod postacią klasycznego żyrandolu, lampy na lince bądź oświetlenia szynowego, w zależności od aranżacji pokoju. Przy dużym metrażu zaleca się montaż przynajmniej dwóch lamp sufitowych, rozmieszczonych symetrycznie w pomieszczeniu. Alternatywą może być efektowny żyrandol sufitowy, jaki oferuje sklep z lampami Lampy24, umiejscowiony centralnie wraz z kinkietami zamontowanymi w wybranych miejscach, np. nad kanapą, fotelem albo stołem. Kinkiety warto też zawiesić tam, gdzie pomogą wyeksponować wiszące na ścianie fotografie, jak również dzieła sztuki, np. obrazy lub rzeźby stojące koło mebli. W przypadku lamp instalowanych nad fotelem lub kanapą, najlepiej zamontować żarówki o chłodnej barwie i dość dużej mocy, które świecą jasno, przez co zapewnią optymalne oświetlenie podczas czytania. Jeśli chodzi natomiast o lampę sufitową, to w dużych pomieszczeniach lepszym wyborem jest żarówka o barwie ciepłej, ułatwiającej odpoczynek i relaks w salonie. W pokojach o mniejszym metrażu, zwłaszcza tych, w których nie ma możliwości zawieszenia kinkietów, zaleca się wybór żarówki o barwie neutralnej i rozproszonym świetle.
Rozmiar lamp w salonie
Ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając lampy do salonu, jest też ich wielkość. Powinny one być zawsze dopasowane do powierzchni pomieszczenia. Nawet najładniejszy, ale jednocześnie bardzo duży żyrandol będzie się wydawał zbyt przytłaczający w małym salonie. Z kolei do salonu o dużej kubaturze nie pasują małe lampy sufitowe – nie dość, że będą niemal niewidoczne, to nie zapewnią optymalnego oświetlenia w pokoju.
Oświetlenie dostosowane do potrzeb domowników
Należy pamiętać, że nie istnieją „złote zasady” dotyczące oświetlenia salonu. Do każdego pomieszczenia należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko wielkość i wygląd pokoju, ale i potrzeby domowników.
Podobne artykuły
Czy można zamontować panele słoneczne na balkonie?
Jak Zmieniają się Standardy Termoizolacji – Nowoczesne Podejście do Oszczędności Energetycznej
Stojak na noże: praktyczne rozwiązanie dla bezpiecznego przechowywania i organizacji noży w kuchni