Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak uwzględnić pracę dorywczą w CV?

praca dorywcza

CV to najważniejszy dokument przy poszukiwaniu pracy. Jeśli zależy nam na zatrudnieniu, powinniśmy odpowiednio wypełnić je swoim doświadczeniem zawodowym, kursami i umiejętnościami. Czy warto wpisywać do CV pracę dorywczą? Odpowiadamy.

Czym jest praca dorywcza?

Wielu z nas zaczynało swoje doświadczenie zawodowe od pracy, która nie była pełnoetatowa. Często są to zajęcia sezonowe, które wielu studentów czy nawet uczniów wykonuje w wakacje, zaczynając od nich niejako swoją ścieżkę kariery. Czym jest praca dorywcza? To zatrudnienie na krótki czas, które może mieć wiele form i odzwierciedleń. Dokładniej, co to jest praca dorywcza przeczytasz na A.edu.pl, serwisie, który porusza tematy edukacji i kariery. Praca dorywcza może być wykonywana zarówno na umowę zlecenie, umowę o dzieło, jak i niekiedy, czasową umowę o pracę. W pracy dorywczej ważne są okresy zatrudnienia. Może to być praca, którą wykonujemy tydzień lub kilka miesięcy, jednak nie myślimy o niej na stałe i długoterminowo.

Czy warto uwzględnić pracę dorywczą CV?

Osoba, która dopiero tworzy swoje CV i szuka pierwszej poważnej pracy, zastanawia się, czy zajęcia dorywcze warto wpisywać do doświadczenia zawodowego. Wiele osób z marszu odrzuca taką możliwość – to spory błąd, ponieważ nawet praca dorywcza może być źródłem cennych umiejętności, które pracodawcy będą wydawać się istotne. Pracę dorywczą musimy wpisać do CV, kiedy w ogóle jeszcze nie mamy doświadczenia zawodowego. Aby nasze CV wyglądało dobrze, warto uzupełnić je o wolontariaty, kursy i zainteresowania. Wraz z nabywaniem doświadczenia, CV będzie dużo bogatsze – wtedy warto wyklarować je i nieco oczyścić. Jeśli szukamy pracy w konkretnym zawodzie, warto zostawić w aplikacji większość takich prac, które mogą zasugerować przyszłemu pracodawcy, że na swojej ścieżce zawodowej zbliżyliśmy się do upragnionego celu. Często nawet najmniejsze osiągnięcie może spowodować, że dostaniemy szansę rozwijać się dalej w wybranym przez nas kierunku.

Oprócz wymieniania samego doświadczenia zawodowego, warto w CV pokrótce wpisać, na jakim stanowisku pracowaliśmy, i jaki był zakres naszych obowiązków.

Jakie są rodzaje pracy dorywczej?

Pracą dorywczą może być określane niemal każde zajęcie, które było wykonywane czasowo. Najpopularniejsze rodzaje pracy dorywczej to między innymi zajęcia związane ze stanowiskami barmańskimi, ale także sezonowa sprzedaż, korepetycje, czy stanowisko kuriera. Często pracą dorywczą jest rozdawanie ulotek, ale może nią być także praca w piekarni czy w drogerii. Wielu studentów dorabia w kinie lub innych placówkach kultury. Popularne są także stanowiska związane z rozwożeniem jedzenia. Sporo humanistów dorabia sobie także pisaniem tekstów na zamówienie lub tłumaczeniami. To praca, która wymaga pewnych umiejętności, ale jak wiadomo, trening czyni mistrza. Z dobrym portfolio drzwi do wymarzonej pracy będą stały dla Ciebie otworem.

Praca dorywcza to ważny etap życia każdej osoby i warto go nie umniejszać – umieszczenie w CV takiego doświadczenia tylko zagra na Twoją korzyść.