Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak założyć i podłączyć halogeny do ciągnika?

halogeny do ciągnika

Dobre oświetlenie podczas prac polowych jest niezmiernie ważne. Dzięki temu można pracować również po zmroku w bezpieczniejszych i bardziej komfortowych warunkach. Halogeny zamontowane na dachu kabiny ciągnika to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie stosunkowo dużą ilość światła. Oświetlenie tego typu może być też umieszczone na masce pojazdu. W dalszej części naszego tekstu podpowiadamy, w jaki sposób solidnie zamontować i poprawnie podłączyć halogeny w traktorze.

Mocowanie halogenów

Jeżeli twój ciągnik wyposażony jest w kabinę, sprawa jest prosta. Wystarczy zainstalować dodatkowe lampy na przodzie dachu. Możesz zamontować też dodatkowy komplet do oświetlania obszaru z tyłu ciągnika, a nawet po bokach. W ten sposób będziesz mieć idealne warunki pracy nawet w środku nocy. Halogeny do ciągnika najlepiej przykręcić mechanicznie, wywiercając w dachu kabiny odpowiednie otwory. Przed przykręceniem lamp należy zabezpieczyć blachę farbą antykorozyjną w miejscu wiercenia, a także nałożyć silikon, aby woda nie przeciekała do środka. Następnie pozostaje już tylko odpowiednie wypoziomowanie halogenów, by zapewniały światło na odpowiednim obszarze. Tym najlepiej zająć się w momencie, gdy lampy będą już podłączone i będziesz mógł je uruchomić w celu dokonania regulacji po zmroku.

Jeżeli traktor nie jest wyposażony w kabinę, możesz zamocować halogeny na górnej części maski bądź na przednim grillu. Montaż przeprowadzany jest w taki sam sposób jak powyżej, czyli poprzez przykręcenie lampy do uprzednio wykonanych otworów. Dzięki temu na pewno nie zgubisz oświetlenia podczas pracy, np. w trakcie jazdy po wybojach.

Podłączenie lamp do instalacji

Odpowiednie podłączenie halogenów do instalacji traktora to gwarancja ich właściwego działania, a także sposób na przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym ze zwarcia czy wystąpienia pożaru. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy nowych konstrukcjach, gdzie na pokładzie znajduje się dużo elektroniki.

Jeżeli kupiłeś halogeny do ciągnika w komplecie, w paczce znajdziesz najczęściej przewody, włącznik oraz bezpiecznik. Warto wykorzystać tę fabryczną wiązkę i za jej pomocą przeprowadzić bezpieczne podłączenie. Masę (najczęściej czarny przewód) podłączamy do dowolnego miejsca na silniku bądź karoserii traktora. Przewód plusowy (zazwyczaj czerwony) możesz podłączyć bezpośrednio do akumulatora, jednak lepszym rozwiązaniem jest wpięcie go już za kostką stacyjki. Dzięki temu, gdy zgasisz ciągnik, halogeny nie będą zasilane, więc nie będzie obaw, że zapomnisz je wyłączyć, co z kolei doprowadziłoby do rozładowania akumulatora. Pamiętaj, by wpiąć zasilanie do obwodu wyposażonego w odpowiednio grube przewody, które będą w stanie przenieść dodatkowe obciążenie lamp.

Halogeny do ciągnika możesz kupić online w jednym ze sklepów rolniczych. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ ceny w sieci są o wiele niższe od tych, które znajdziemy w sklepach stacjonarnych. Możemy przy okazji zamówić też inne części zamienne, płacąc tylko raz za nadanie przesyłki.