Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak wymienić kluczowe komponenty w MacBooku?

MacBook

MacBook to jeden z najpopularniejszych laptopów na świecie. Sprzęt wyprodukowany przez firmę Apple zdobywa sobie coraz to nowe rzesze odbiorców. Nie jest jednak bez wad, co jest normalne dla wszelkich urządzeń elektronicznych. Po wielu latach intensywnej eksploatacji wymiany może wymagać między innymi bateria, której żywotność nie jest nieograniczona. Oprócz tego egzemplarze wyposażone w dysk twardy typu SSD będą wymagały jego okresowej wymiany, wraz z przeniesieniem wszystkich danych na nowy nośnik.

Krótki czas pracy na akumulatorze

Głównym powodem istnienia komputerów przenośnych jest możliwość ich pracy z wykorzystaniem baterii, bez konieczności podłączania do źródła prądu. Dlatego też tak ważne jest, by czas pracy na zasilaniu akumulatorowym był jak najdłuższy. Niestety po latach sprawność baterii znacznie spada. Jest ona obliczona na około 1000 cykli ładowań, po tym czasie powinna zachować 80% swojej pierwotnej pojemności. Na tym etapie zalecana jest jej wymiana. Jeżeli na jeden dzień będzie przypadał jeden cykl, to akumulator powinien wytrzymać około trzech lat. Wymiana baterii w MacBooku nie jest niestety tak prosta, jak w o wiele starszych laptopach. Tutaj akumulator jest wbudowany, co oznacza konieczność otwarcia obudowy. Jeżeli nie posiadamy wprawy w wykonywaniu takich czynności, powinniśmy bezapelacyjnie skorzystać z możliwości wymiany baterii w serwisie Apple. Jeżeli na urządzenie mamy jeszcze gwarancję, w ten sposób będziemy mogli ją zachować na przyszłość.

Żywotność dysku typu SSD

W dawnych czasach stosowano dyski typu mechanicznego, posiadające obrotowe talerze i głowicę. W laptopach nie sprawdzało się to jednak idealnie, ponieważ konstrukcja taka jest niezmiernie wrażliwa na drgania i wstrząsy. Te natomiast są nieodłączną częścią pracy z laptopem, który możemy przecież dowolnie przenosić z miejsca na miejsce. Stąd coraz częściej stosuje się dyski wykonane w technologii półprzewodnikowej, nazywane SSD. Są one nie tylko odporne na niekorzystne warunki pracy, ale również o wiele szybsze od ich tradycyjnych odpowiedników. Niestety posiadają też wadę, jaką jest ograniczona żywotność, dlatego też co kilka lat wymagana będzie wymiana dysku SSD MacBook sam poinformuje nas kiedy ten czas będzie się zbliżał, dzięki oprogramowaniu stale monitorującemu pracę dysku. Wymianę również powinniśmy przeprowadzić w serwisie, ponieważ urządzenie trzeba będzie także rozebrać. Dodatkowo serwisanci przeprowadzą dla nas operację przerzucenia wszystkich danych na nowy dysk SSD.