Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Dieta bez glutenu i laktozy – kiedy się na nią zdecydować?

krewetki

Zarówno dieta bezglutenowa, jak i pozbawiona laktozy to sposoby żywienia zaliczane do diet eliminacyjnych, a więc wyłączających określone produkty lub grupy produktów z codziennego jadłospisu. Jaki jest cel tych wykluczeń? Zazwyczaj motywacja dotyczy zdrowia – zwłaszcza u osób zmagających się z nietolerancją lub alergią pokarmową.

Gluten i laktoza – kiedy należy je wykluczyć z diety?

Gluten jest białkiem występującym w pszenicy i jej poszczególnych odmianach oraz w jęczmieniu i życie. Większość ludzi nie odczuwa żadnych dolegliwości po jego spożyciu. Jednak u części populacji spożycie glutenu wywołuje niepożądaną reakcję układu immunologicznego i niszczenie kosmków jelitowych. Dieta bez glutenu jest w zasadzie koniecznością dla wszystkich chorych na celiakię, mających nietolerancję glutenu lub alergię na to białko. Korzystają z niej również osoby zdrowe, które lepiej czują się na diecie pozbawionej glutenu. Bardzo często u osób nietolerujących glutenu dochodzi do ograniczonego wydzielania gruczołów trawiennych, w tym laktazy odpowiedzialnej za rozkładanie laktozy. Wówczas pojawiają się dolegliwości trawienne związane ze spożywaniem produktów nabiałowych. Dieta bez glutenu i laktozy jest wtedy najlepszym rozwiązaniem, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy dieta bez glutenu i laktozy może być smaczna i ciekawa?

Kuchnia polska w dużej mierze bazuje na glutenie, który lubi towarzystwo produktów nabiałowych. Kluski śląskie z sosem, pierogi ruskie, zabielane śmietaną zupy… Przechodząc na dietę eliminacyjną, może się wydawać, że musimy zapomnieć o podobnych potrawach. Na szczęście wcale tak nie jest. Obecnie mnogość i różnorodność składników pozwala przygotowywać bezglutenowe i bezmleczne odpowiedniki tradycyjnych potraw, jak i fast foodów czy popularnych dań z kuchni całego świata. Doskonałym przykładem jest dieta bez glutenu i laktozy oferowana przez firmę Light Catering. Klienci, którzy z niej korzystają mogą znaleźć w menu, takie dania jak kotlety mielone podawane z kaszą jaglaną, pieczone ryby z ziemniakami, dania z makaronem ryżowym, potrawka drobiowa, leczo z białą fasolą, a nawet babeczki czekoladowe czy brownie. Dzięki wiedzy o komponowaniu posiłków w diecie eliminacyjnej, można stworzyć potrawy, które przywodzą znane i lubiane smaki, jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.