Badania laboratoryjne są kluczowym elementem profilaktyki. Ponadto są wykorzystywane jako element diagnostyki wielu stanów chorobowych organizmu. Często odkładamy wykonanie badań krwi przez tak prozaiczny powód jak… brak czasu. Niestety jest to podejście, które uniemożliwia wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie ewentualnego leczenia. Warto więc jak najszybciej zadbać o swoje zdrowie, zaczynając od podstawowych badań laboratoryjnych.
Jakie badania laboratoryjne należy powtarzać co roku?
O ile zalecenia lekarza nie są inne, zazwyczaj wystarczy powtórzyć podstawowe badania laboratoryjne raz w roku. Są to przede wszystkim:
- Morfologia – podstawowe badanie, obrazujące ogólny stan zdrowia Pacjenta. W przypadku nieprawidłowych wyników, daje podstawy lekarzowi do zlecenia kolejnych, bardziej szczegółowych badań. Wyniki morfologii pokazują ilość erytrocytów, leukocytów oraz płytek krwi.
- Badanie ogólne moczu – pozwala wykryć zaburzenia w funkcjonowaniu nerek i układu moczowego. Badanie moczu może także być pierwszym etapem do diagnozy cukrzycy czy chorób wątroby.
- Poziom OB (Odczyn Biernackiego) – umożliwia wstępne rozpoznanie stanów zapalnych toczących się w organizmie. Mierzy tempo opadania erytrocytów we krwi.
- Glukoza – badanie niezwykle ważne w profilaktyce oraz w przypadku podejrzenia cukrzycy.
- Cholesterol (inaczej: profil lipidowy lub lipidogram) – bada poziom tzw. złego i dobrego cholesterolu. Pozwala na wstępną ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Gdzie wykonać badania w weekend?
Jeśli nie mamy czasu na badania w tygodniu, możemy je bez problemu wykonać również w weekendy. Mieszkając w Warszawie, mamy wiele opcji do wyboru. Jednym z najczęściej rekomendowanych przez Pacjentów jest punkt pobrań w Centrum Medycznym Babka Medica. W niedzielę możemy wykonać badania w placówce przy ul. Słomińskiego. Jest to dobrze skomunikowany punkt na warszawskim Ursynowie. Punkt pobrań jest czynny od godziny 9:00. Pamiętajmy, że na badanie należy przyjść na czczo. Ostatni posiłek spożywamy około 12 h przed planowanym badaniem. Starajmy się też przyjść do punktu pobrań wypoczęci, po dobrze przespanej nocy. Dzięki temu możemy uzyskać najbardziej miarodajny wynik. Warto wiedzieć, że aby wykonać badanie krwi prywatnie, nie jest potrzebne skierowanie.
Podobne artykuły
Naturalne preparaty na poprawę wzroku i witaminy na menopauzę – jak dbać o zdrowie oczu i równowagę hormonalną?
Punkt pobrań – Twój pierwszy krok do rzetelnej diagnostyki
Problemy z gardłem – przyczyny i sposoby leczenia