Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jakie są metody wybielania zębów?

wybielanie zębów

Olśniewający śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie, poprawia samopoczucie. Sekretem nadania zębom pięknego koloru i odcienia jest profesjonalne wybielanie zębów. Gabinety stomatologiczne oferują różne metody. Przeczytaj artykuł i sam zdecyduj, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wybielanie zębów polega na rozjaśnieniu i wyrównaniu kolorytu szkliwa. Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, jakie wykonuje się podczas wizyty u stomatologa. Jeszcze do niedawna uważano wybielanie zębów za zabieg, który niszczy szkliwo zębów, jednak najnowsze technologie wpływają pozytywnie na stan zębów – wzmacniają szkliwo poprzez napełnianie go minerałami. Dzięki temu wybielanie zębów ma ogromny wpływ na ogólny stan zębów.

Metody wybielania zębów

Do najczęstszych technik stosowanych do wybielania zębów metodą mechaniczną należą:

  1. Usuwanie kamienia. Podczas zabiegu usuwa się kamień nazębny oraz płytkę nazębną powstałe głównie z powodu długotrwałego palenia papierosów, picia kawy, herbaty i czerwonego wina.
  2. Piaskowanie, czyli czyszczenie zębów za pomocą tzw. piaskarki.

Wybielanie zębów poprzez piaskowanie i usuwanie kamienia wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi będą jeszcze bardziej skuteczne, kiedy połączy się je za sobą, tzn. najpierw usunie się kamień, a następnie wykona się piaskowanie.

Mechaniczne wybielanie można także przeprowadzić w domu. W jaki sposób? Za pomocą odpowiednich past do zębów. Należy zakupić pastę wybielającą zawierającą aktywny składnik ścierny. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, warto skonsultować to z dentystą.

Profesjonalne chemiczne metody wybielania zębów przeprowadzane są w gabinetach stomatologicznych. Wówczas można wybielić zęby nawet do 12 odcieni i to podczas jednej wizyty. Efekty są natychmiastowe, ale wiąże się to z poniesieniem sporych kosztów.

Jeśli kogoś ogranicza budżet, powinien rozważyć metodę, która cieszy się największym zainteresowanie wśród pacjentów, ze względu na szybki i trwały efekt oraz niewielki koszt. Mowa o wybielaniu laserowym. Na czym polega ten zabieg? Podczas wybielania zębów laserem promieniowanie przyspiesza przebieg reakcji chemicznych, w związku z tym czas, kiedy żel zostaje nakładany na szkliwo, jest minimalny. Istnieje jeszcze jedna metoda wybielania zębów, stosowana w domu, polegająca na noszeniu specjalnych nakładek na zęby, wypełnionych substancją wybielającą, która przenika w pory szkliwa i odbarwia zęby.


Bez względu na to, jaką metodę wybielania zębów się wybierze, dobrze byłoby to skonsultować z dentystą. Może okazać się, że zęby powinny być najpierw wyleczone, aby zabieg mógł przynieść zamierzony efekt.