Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Kiedy stosować diagonalne opony rolnicze?

traktor

Opony diagonalne to jedna z pierwszych nowoczesnych konstrukcji opon gumowych wykorzystywanych w motoryzacji przełomu XIX i XX wieku. Współcześnie opony diagonalne, które ze względu na sposób ułożenia wewnętrznej osnowy z nici stalowych niekiedy nazywa się również krzyżowymi, to przede wszystkim opony rolnicze wykorzystywane w ciągnikach i przyczepach. Tego typu opony stosuje się również w niektórych kategoriach pojazdów terenowych i specjalistycznych maszynach budowlanych.

Właściwości opon diagonalnych

Cechą charakterystyczną opon diagonalnych jest sposób ułożenia stalowych drutów, a współcześnie zdecydowanie częściej nylonowych nici, które wzmacniają i usztywniają konstrukcję. Osnowa składa się z dwóch warstw przeplatanego wzmocnienia i dodatkowego opasania, które przytrzymuje kordy. Dzięki minimum podwójnej warstwie kordów takie opony są niezwykle wytrzymałe i bardzo sztywne, co w przypadku opon rolniczych przeznaczonych do eksploatacji w trudnych warunkach terenowych, jest niemal zawsze bardzo dużą zaletą. Zastosowanie sztywnej konstrukcji wpływa jednak na większe opory podczas toczenia i uniemożliwia szybką jazdę. Dlatego opony diagonalne to współcześnie niemal wyłącznie opony rolnicze odpowiednie dla pojazdów poruszających się z małymi prędkościami, od których nie oczekuje się doskonałych parametrów jezdnych, lecz dużej wytrzymałości, dobrej amortyzacji i stabilności na nierównych nawierzchniach.

Zastosowania opon diagonalnych

Wynalezione pod koniec XIX wieku opony krzyżowe wciąż są stosowane, jednak jedynie w wybranych klasach pojazdów specjalnych. Najczęściej są to opony rolnicze przeznaczone do pracy w trudnym terenie. Takie opony dobrze tłumią drgania, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Ze względu na większe opory toczenia i mniejszą elastyczność boków takie opony nie nadają się jednak do jazdy na dłuższych dystansach po utwardzonych drogach, przy dużych prędkościach. Jazda na diagonalnych oponach rolniczych po asfaltowych nawierzchniach wiąże się z ich szybszym zużyciem, mniejszym komfortem jazdy i większym spalaniem. To opony stworzone do poruszania się w terenie, po nieutwardzonych nawierzchniach.

Opony diagonalne stosuje się zwykle w starszych modelach ciągników, a także w innych rodzajach pojazdów rolniczych, również w przyczepach. W najnowszych ciągnika ich miejsce coraz częściej zajmują droższe, ale bardziej uniwersalne opony radialne. Rolnicze opony diagonalne to dobry wybór dla pojazdów, które rzadko wyjeżdżają na utwardzone drogi i dla tych osób, które poszukują tańszych opon o dużej wytrzymałości.