Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Miotła zbożowa – jak się jej pozbyć?

miotła zbożowa

Chwasty mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ilość oraz jakość plonu. Dlatego każdy rolnik zwraca szczególną uwagę na to, by skutecznie pozbywać się ich bez żadnej szkody dla własnych roślin. Jednym z najczęściej występujących na polach chwastów, jest miotła zbożowa. Jakie zabiegi mogą ją zwalczyć?

Jak wygląda miotła zbożowa?

Aby skutecznie pozbyć się chwastów, konieczne jest rozpoznanie ich, by móc dobrać odpowiedni preparat. Miotła zbożowa na szczęście jest dość prosta do zidentyfikowania. To roślina ozima lub jara, jednoroczna. Trawa ta charakteryzuje się dużymi rozmiarami wiechy, której długość dochodzi nawet do 40 centymetrów. Kłoski są zielone, czasem jednak przybierają lekko fioletową barwę. Sama miotła zbożowa może osiągnąć wysokość nawet 100-150 centymetrów. Miotła zbożowa w formie ozimej jest silniejsza, niż ta wschodząca wiosną. Nie zmienia to jednak faktu, że obie formy są bardzo szkodliwe dla upraw zbóż. Jest to roślina niezwykle ekspansywna i przyjmuje się na wszystkich rodzajach gleb.

Jak pozbyć się miotły zbożowej?

Miotła zbożowa nie jest chwastem, z którym walczy się łatwo. Gatunek ten charakteryzuje się odpornością na herbicydy z grypy B, a czasem także te z grupy A (w tej chwili zauważa się to na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu). Dlatego też oprysk na miotłę zbożową nie może być jednorodny – zaleca się stosowanie kilku substancji, które charakteryzują się odmiennymi mechanizmami działania, niż te, które były używane na danej ziemi do tej pory. Wskazuje się również, iż do pozbycia się miotły zbożowej konieczne jest stosowanie maksymalnych zarejestrowanych dawek, by móc wyplenić roślinę. Substancjami czynnymi, które są polecane w walce z miotłą zbożową są przede wszystkim flufenacet, pendimetalina, pinoksaden, mezosulfuron metylowy czy piroksulam, które doskonale radzą sobie z miotłą w zbożach ozimych.

Miotła zbożowa to groźny przeciwnik, który cały czas rozrasta się i z roku na rok jest coraz trudniejszy do wyplenienia. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat substancji, które mogą pomóc w walce z tym chwastem. Zajrzyj na stronę Syngenta.pl, by zyskać jeszcze więcej informacji.