Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Od czego zależy twardość rękawicy bokserskiej?

czarne rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie to podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika, bez względu na jego wiek i doświadczenie. Najważniejszym kryterium wyboru rękawic pięściarskich jest ich rozmiar, który należy dobrać do wielkości dłoni boksera. Poza właściwie dobranym rozmiarem warto zwrócić uwagę również na inne parametry tego produktu. Jednym z nich jest twardość rękawicy. Odpowiednio dobrana rękawica nie może być ani za twarda, ani za miękka.

W jaki sposób zbudowana jest rękawica bokserska?

Rękawica bokserska to bardzo złożona konstrukcja składająca się z wielu warstw. Sprzęt ten jest odpowiedzialny za amortyzację uderzeń i ochronę dłoni zawodnika podczas treningów i walk sparingowych, dlatego nie może być zbudowany z niskiej jakości materiałów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji rękawic jest skóra naturalna lub dobrej klasy skóra syntetyczna. Z materiałów tych produkuje się jednak tylko poszycie zewnętrzne, które nie ma bezpośredniego wpływu na ochronę dłoni pięściarza. Za to odpowiada przede wszystkim ilość i jakość użytego wypełnienia. Im pianki poliuretanowej stanowiącej główny materiał wypełniający jest więcej, tym rękawice lepiej chronią dłonie boksera. Dla zwiększenia bezpieczeństwa producenci stosują także dodatkowe wypełnienie w postaci specjalnej gąbki ułatwiającej zaciskanie pięści.

Materiał wewnętrzny nowoczesnych rękawic bokserskich to dodatkowe warstwy zabezpieczające wykonane z materiałów syntetycznych, najczęściej w postaci mieszaniny poliestru i poliuretanu. Odpowiadają one za poprawę komfortu treningu oraz wzmocnienie ochrony dłoni podczas zajęć na przyrządach i walk sparingowych na ringu.

Co ma wpływ na twardość rękawicy?

Kiedy wiemy już, jak zbudowana jest rękawica bokserska, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, od czego w największym stopniu zależy jej twardość. Jest to uzależnione przede wszystkim od rodzaju oraz ilości użytego podczas produkcji wypełnienia. Im pianki jest więcej i jest ona grubsza, tym rękawice są twardsze i lepiej amortyzują oddawane ciosy. Zwiększona ilość pianki nie musi przekładać się jednak na jakość sprzętu, gdyż najlepsi producenci rękawic stosują materiał o podwyższonych parametrach amortyzujących, który w rękawicy nie musi zajmować przesadnie dużo miejsca.

Podczas wyboru rękawic bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie twardości do potrzeb konkretnego pięściarza. Należy pamiętać, że rękawice bokserskie nie mogą być za twarde, ponieważ może być to niebezpieczne dla sparingpartnera zawodnika. Z drugiej strony rękawice nie mogą być również zbyt miękkie, gdyż to z kolei może doprowadzić do kontuzji pięściarza noszącego dany model. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt uchroni boksera przed niebezpiecznymi urazami dłoni i będzie bezpieczny dla osoby, z którą trenuje. Początkującym zawodnikom polecane są modele większe i twardsze, które zapewnią im właściwą ochronę podczas zajęć treningowych.