Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Poznaj najlepsze miejsca na majówkę 2022 za granicą

Długi weekend majowy to coś więcej niż kilka dni wolnych od pracy. To symboliczny początek sezonu grillowego i turystycznego. W tym roku majówka zapowiada się naprawdę atrakcyjnie – aby odpocząć dziewięć dni, wystarczy poprosić pracodawcę o cztery dni urlopu. Ponieważ nikt nie zagwarantuje ładnej pogody w Polsce – warto rozważyć zagraniczny odpoczynek. Ceny przed sezonem nie są wygórowane, omija nas też typowo turystyczny tłok.

Czym na zagraniczną majówkę – samolot czy samochód?

Samolotem szybciej, samochodem wygodniej i bez limitu bagażu – tak w skrócie można scharakteryzować obie opcje. Pod uwagę trzeba też wziąć wybrany kierunek. Do Chorwacji, Bułgarii, Albanii, Czech czy na Węgry można pojechać samochodem, ale jeśli planujemy dalszy urlop – Grecja, Turcja, Włochy czy modny na początku maja Egipt – trzeba wybrać samolot.

Podróż samochodem często wybierają rodziny z dziećmi, szczególnie te, które nawet na kilka dni muszą zabrać więcej bagażu, a także osoby, które boją się lub ze względów zdrowotnych nie mogą latać.

majówka

Jak się żywić na majówce za granicą?

Smacznie, zdrowo i tanio – tak zapewne odpowie każdy, nie tylko polski, turysta. Nawet jeśli organizujemy wyjazd z biurem podróży mamy dość dużą dowolność – możemy zdecydować się na opcję all inclusive i całkowicie zrezygnować z konieczności troszczenia się o wyżywienie, postawić na wersję pośrednią – np. zarezerwować pokój ze śniadaniem lub całkowicie zrezygnować z wyżywienia zapewnianego przez touroperatora, pozostając przy opcji samodzielnego przygotowywania posiłków lub jedzenia w lokalnych restauracjach, pubach lub tawernach.

Która opcja będzie najlepsza? Wiele zależy od tego, dokąd się wybieramy i jakie ceny obowiązują na miejscu, a także od naszych planów. Jeśli chcemy spędzić czas głównie w hotelu, korzystając z atrakcji na miejscu, naturalne będzie jedzenie w hotelowej restauracji. Jeśli jednak hotel będzie tylko bazą wypadową, lepsza będzie opcja rezerwacji ze śniadaniem lub całkowita rezygnacja z hotelowej kuchni.

wakacje

Popularne kierunki na majówkę za granicą

Dokąd udać się na majówkę za granicą? Właściwie nie ma ograniczeń, każdy odpoczywa tam, gdzie chce. Jednak większość osób niewątpliwie wybierze południe Europy, gdzie o tej porze roku jest ciepło, ale nie gorąco, i raczej pusto.

Malta – nieduże wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym, położone na południe od Sycylii i na wschód od Tunezji. Na początku maja nie uświadczymy tu upałów, to dobry moment na zwiedzanie. Stolica Malty – Valletta, jest najmniejszą ze wszystkich stolic Unii Europejskiej, ale znajduje się w niej ponad trzysta zabytków! Można też spędzić czas, spacerując po plaży i podziwiając zachody słońca. W godzinach południowych może nawet uda się trochę opalić.

Cypr – kolejny kraj położony na wyspie na Morzu Śródziemnym. Na początku maja będzie tu ciepło, ale nie gorąco, a turyści nie przybędą zbyt tłumnie. To idealny czas na delektowanie się atrakcjami Cypru, a jest ich naprawdę dużo, począwszy od słynnej Skały Afrodyty, poprzez Park Archeologiczny Kato Pafos, słone jezioro w Larnace, wodospad Millomeris, aż po kanion Avakas i przepiękną, dziką plażę Lara Beach.

Włochy – jeśli zwiedzać, to tylko wiosną. Latem we Włoszech jest tak gorąco, że miejscowa ludność marzy o wyjeździe na północ. Natomiast wiosną koniecznie trzeba zobaczyć Rzym, Wenecję. Florencję, Riwierę Adriatycką i kilka innych ważnych miejsc na mapie Włoch. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowana wycieczka objazdowa, pozwalająca zobaczyć różne odsłony kultury i obyczajów włoskich w krótkim czasie. Początek maja we Włoszech to średnie temperatury przekraczające 20°C, więc w godzinach południowych może być naprawdę ciepło.

Jeśli chcesz spędzić początek maja na południu Europy, zaplanuj majówkę z ITAKĄ. W ofercie największego polskiego touroperatora znajdziesz zarówno oferty z transportem zorganizowanym, jak i dojazdem własnym.

Włochy