Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Projektowanie automatycznych linii montażowych – komu zlecić?

linie montażowe

Proces produkcji jest wymagający i w dzisiejszych czasach musi być jak najszybszy i jak najbardziej niezawodny. Postępująca automatyzacja linii montażowych sprawiła, że różnego rodzaju produkty wytwarzane są dużo sprawniej i z większą precyzją. Automatyczne linie montażowe i produkcyjne mają swoje zastosowanie zwłaszcza w branży automotive. Jeśli jesteś producentem, warto zastanowić się nad tym, komu zlecić projektowanie automatycznych linii montażowych.

Co to są automatyczne linie montażowe?

Linie montażowe spełniają ważne funkcje w procesie produkcji. Takie linie to ciągi transportowe, które posiadają regularny cykl pracy stanowisk montażowych. Owe stanowiska zaopatrzone są w specjalne urządzenia. Każda linia montażowa posiada transportery, stanowiska montażowe, roboty oraz manipulatory przemysłowe a także urządzenia wspomagające. Powstanie linii montażowej czy produkcyjnej to skomplikowany proces. Skuteczne i szybkie linie montażowe projektuje, buduje i wdraża aiut.com, firma zajmująca się między innymi automatyką przemysłową.

Warto tutaj wspomnieć, że pierwsza linia montażowa powstała w 1913 roku w firmie Henry-ego Forda, który zaprojektował ją, aby znacząco usprawnić proces tworzenia słynnych samochodów marki Ford. Dziś bez automatycznych linii produkcyjnych czy montażowych nie wyobrażamy sobie  procesu produkcyjnego.

Komu zlecić projektowanie automatycznych linii montażowych?

Projektowanie automatycznych linii montażowych to zadanie dla firm zajmujących się automatyzacją produkcji. Aby poprawnie zaprojektować linię produkcyjną, ważna jest współpraca na każdym etapie i takie dopracowanie szczegółów, żeby nie było żadnych wątpliwości pod kątem choćby bezpieczeństwa pracy. Projektowanie automatycznych linii montażowych podzielone jest na kilka etapów. W pierwszej kolejności sprawdza się indywidualne potrzeby klienta i założenia projektowe, następnie trzeba określić zapotrzebowanie na sprzęt i surowce i zdefiniować wymagania transportowe. Ostatni etap to zarządzanie odpadami z linii produkcyjnej. Każdy odcinek linii montażowej musi być ze sobą skoordynowany, dlatego osoby, które zajmują się takimi projektami powinny znać się zarówno na inteligentnych sposobach koordynacji kilku elementów naraz, jak i samym projektowaniu przestrzeni produkcyjnej.

Co daje automatyzacja linii montażowych?

Dzięki pełnej automatyzacji linii montażowych, proces produkcji jest szybszy i dokładniejszy. Warto zaznaczyć, że automatyzacja linii montażowych jest w jakiś stopniu stale obecna w przemyśle, jednak włączanie do produkcji nowych rozwiązań rozwija ją jeszcze bardziej. Duże zastosowanie w automatyce przemysłowej mają choćby specjalne roboty oraz transportery, które wspomagają logistykę procesu produkcyjnego. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań możemy ograniczyć liczbę pracowników, którzy pracują bezpośrednio na produkcji, i przekierować ich do zadań związanych z kontrolą jakości. Sprawi to, że jakość wytwarzanych w konkretnym zakładzie produktów będzie dużo wyższa.