Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Co powinna zawierać dobra karma dla kotów sterylizowanych?

kot

Zabieg sterylizacji nie pozostaje obojętny dla codziennego funkcjonowania kota. Przede wszystkim wpływa on na spowolnienie przemiany materii. Nasi futerkowi pupile jedzą zatem tyle samo, co przed operacją, a jednak wciąż przybierają na wadze. Jak temu zaradzić? Pomoże specjalistyczna karma dla kotów sterylizowanych. Podpowiadamy, co powinna zawierać.

Co powinna zawierać karma?

W celu zminimalizowania ryzyka nadwagi i otyłości u kotów po sterylizacji do specjalistycznych karm dodaje się pewne substancje wspomagające proces trawienia. Karma dla kotów sterylizowanych ma w swoim składzie zatem między innymi L-karytyninę, która zwiększa dostępność składników energetycznych i podwyższa tempo przemiany materii. Jedzenie zawiera także fruktooligosacharydy, które wykazują właściwości prebiotyczne. Ważnym elementem są też nasiona babki płesznik, które są źródłem błonnika, a zarazem doskonale regulują przemianę materii.  Dodatkowo jedzenie dla kotów sterylizowanych zawiera często chlorek amonu oraz L-metioninę. Te składniki nie wpływają na apetyt kota oraz jego przemianę materii. Za to zakwaszają mocz i jednocześnie zapobiegają tworzeniu się kryształków i kamieni moczowych. To bardzo ważne, ponieważ koty sterylizowane są bardziej narażone nie tylko na problemy z otyłością, ale również inne schorzenia, w tym dolegliwości nerek.

Solidna karma bez sztucznych dodatków

Warto też wspomnieć o tym, czego dobra karma dla kotów sterylizowanych nie powinna zawierać. Chodzi o sztuczne dodatki. To w szczególności konserwanty, barwniki, a także polepszacze smaku i syntetyczne aromaty. Może rzeczywiście dzięki nim karma może wydawać się dla naszego pupila bardziej atrakcyjna. Tak naprawdę jednak wcale nie dba o jego zdrowie i dobrą kondycję. Oczywiście raz na jakiś czas można zaserwować taką karmę z dodatkami naszemu kotu. Sprawdza się w szczególności u kocich niejadków, których trzeba zachęcić do jedzenia. Co do zasady jednak na co dzień należy wybierać wysokiej jakości jedzenie. Karma dla kotów sterylizowanych nie powinna też mieć w swoim składzie zbóż, glutenu i mleka. Należy bowiem podkreślić, że koty to typowi mięsożercy, którzy nie potrzebują tych elementów w swojej diecie. Karma dla kotów sterylizowanych to przede wszystkim karma mięsna.

Gdzie kupić dobrą karmę dla kotów sterylizowanych?

Specjalistyczna karma dla kotów sterylizowanych, taka jak np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-kota_Karma-dla-kotow-sterylizowanych-254.html dostępna jest w sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producentów. Warto zasięgnąć opinię u znajomych lub w Internecie i wybrać solidną markę żywności dla zwierząt. Polecamy między innymi sklep internetowy Dolina-noteci.pl. Prezentowane tam jedzenie zawiera wszystkie potrzebne składniki, które zadbają o dobrą kondycję kota po sterylizacji.