Puzony są instrumentami dętymi, blaszanymi. Podobnie jak inne instrumenty z tej rodziny wykonane są w całości z metalu. Występują w dwóch rodzajach: suwakowej oraz wentylowej. Ten pierwszy cieszy się większą popularnością, pomimo tego, że gra na nim jest trudniejsza. Umożliwia on jednak większe możliwości artykulacyjne, zwłaszcza technikę glissando, która nie jest możliwa do wykonania tak płynnie na puzonie wentylowym.
Zastosowanie puzonów
Podobnie jak większość instrumentów dętych blaszanych puzon jest głośnym instrumentem. Jednocześnie, umiejętny muzyk będzie potracił wyciągnąć z niego delikatność i subtelność. Ma ogromny potencjał muzyczny, dzięki czemu znajduje zastosowanie w orkiestrach dętych, symfonicznych, ale także zespołach kameralnych. Zyskuje również co raz większą popularność jako instrument solowy. Za dużą popularność puzonów odpowiadają ich walory brzmieniowe. Możliwe jest granie na nich zarówno ostrego i krótkiego staccata oraz delikatnego kantylenowego legato. Tę wspaniałą szlachetność brzmienia zauważa się zwłaszcza w orkiestrach, gdzie po ostrych, mocnych fragmentach utworu, na przód wysuwa się puzon w bardzo delikatnym graniu.
Rodzaje puzonów
Jak wspomniano wcześniej puzony dzielą na suwakowe oraz wentylowe. Nie jest to jednak jedyny podział. Niemal wszystkie instrumenty dęte są instrumentami transponującymi, co oznacza, że mają różne stroje. Pozornie te same dźwięki wygrywane na instrumentach o różnych strojach będą słyszalne jako zupełnie inne dźwięki. Najpopularniejsze rodzaje puzonów to: altowy w stroju Es, tenorowy w stroju B, sopranowy w stroju B oraz basowy w stroju F lub Es. Podobnie jak w przypadku np. saksofonów, największą popularnością cieszą się puzony tenorowe i altowe. Zawdzięczają to swojemu uniwersalnemu brzmieniu oraz skali. Wiele rodzajów puzonów znajdziemy na stronie: https://riff.net.pl/1964-waltornie-flugelhorny-tuby-i-puzony.
Akcesoria do puzonów
Podstawowym akcesorium popularnym wśród muzyków grających na puzonie oraz trąbce jest tłumik. Pozwala on na dodatkowe kreowanie i modelowanie brzmienia. Dzięki temu akcesorium, można całkowicie zmienić brzmienie instrumentu. Najbardziej popularne są tłumiki mające zmniejszyć głośność instrumentu, ale dostępne są także tłumiki zmieniające barwę: przyciemniające, rozjaśniające bądź uszlachetniające brzmienie.
Jaki puzon wybrać do nauki?
Dla początkujących muzyków zaleca się wybranie puzonu tenorowego. Jego dużym plusem jest, że nie wymaga on tak mocnych płuc i jest odpowiedni do rozpoczęcia przygody z puzonem. Podstawą grania na instrumentach dętych jest odpowiedni oddech. Powinno się oddychać za pomocą przepony, aby nie obciążać mocno płuc. Strumień powietrza wydobywany z przepony jest także mocniejszy i bardziej stały niż strumień z płuc, co wpłynie na jakość wydobywanego dźwięku.
Podobne artykuły
Pojedynki Supersamochodów na Torze – Kto Króluje?
Jak Zostać Producentem Muzycznym – Przewodnik po Kursach i Narzędziach
Jak bezpiecznie używać gadżetów erotycznych?