Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Rolety czy żaluzje – jakie są różnice?

żaluzje

Osłony okienne, to w obecnych czasach prawie nieodzowny element wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Stanowią one nie tylko element wnętrza, lecz również są bardzo praktycznym narzędziem, które chroni przed upałem w gorący letni dzień, a także stanowią swoistą ochronę podczas nocy.

Na rynku możemy spotkać się z dwoma określeniami tego typu systemów osłon okiennych: rolety oraz żaluzje, jednak czy zdajemy sobie sprawę, że bardzo się od siebie różnią? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych różnic między tymi systemami.

Roleta a żaluzja – różnice

1. Materiał

Podstawową różnicą między roletami a żaluzjami, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Rolety wytwarzane są z naturalnych tkanin bądź też mieszanek tkanin naturalnych z domieszką syntetycznych. Żaluzje natomiast najczęściej są wykonane z aluminium, które, chociaż nagrzewa się bardzo szybko, skutecznie odbija promienie słoneczne.

2. Sposób zwijania

Już sama nazwa rolety podpowiada nam, iż sposób ich zwijania przypomina rolkę, którą w ramach potrzeby rozwija się w dół. Żaluzje zaś dzięki wykonaniu z aluminiowych listewek zwanych lamelkami, obracają się pod kątem 180 stopni,

3. Zachowanie prywatności

Najbardziej istotną sprawą w wyborze osłon okiennych jest zapewnienie ich domownikom zachowania prywatności. Aby rolety, dawały nam całkowitą prywatność i chroniły przed okiem sąsiadów lub przechodni, trzeba rozwijać je do samego końca, dając pewien rodzaj zaciemnienia pomieszczenia. W przypadku żaluzji nie musi dojść do całkowitego zasłonięcia, gdyż pozostawienie niewielkich przestrzeni między lamelami, które będą odbijały promienie słoneczne, sprawi, że pomieszczenie nadal będzie miało dostęp do naturalnego światła, a to, co dzieje się wewnątrz pozostanie uchronione przed światem zewnętrznym.

4. Sposób dbania o czystość

Wszechobecny kurz sprawia, że niezależnie czy są to rolety, czy też żaluzje trzeba o nie dbać. Nawet tutaj można zauważyć znaczące różnice. Do czyszczenia żaluzji wykorzystuje się specjalne szczoteczki, które wchodzą między lamelki, zbierając z nich brud, natomiast rolety powinny być zdjęte i oddane do czyszczenia. Ewentualnie wymienione na nowe.

5. Kolorystyka i rodzaje

W przypadku rolet, na rynku znajdziemy rolety dostępne prawie w każdym wariancie kolorystycznym oraz różnych sposobach wykończenia, co daje nam możliwość dopasowania ich do każdego rodzaju wnętrza według osobistych preferencji, Żaluzje zaś mają bardziej ograniczoną ofertę i występują najczęściej w stonowanych neutralnych barwach.

Jak widzimy, rolety oraz żaluzje mają kilka znaczących różnic, jednak oba systemy pełnią tę same funkcje: chronią przed światłem, są świetnym elementem wystroju wnętrza oraz najważniejsze – pozwalają zachować prywatność domowników. Oba rodzaje systemów ochron okiennych opisanych powyżej, wraz z możliwością montażu znajda Państwo w ofercie na monirol.pl.