Jak w wielu historycznych przypadkach obecny Kraków w procesie rozbudowy wchłonął pobliskie miejscowości. Nie inaczej było z Kazimierzem.
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o Krakowie pochodzą już z X wieku – to o tym mieście wspomina kupiec Ibrahim ibn Jakub jeszcze przed chrztem Polski. Gród stale się rozwijał. W 1000 roku powstało tam biskupstwo. To tam w późniejszych czasach przeniesiono stolicę państwa, wybudowano katedrę.
Miasto miało też duże znaczenie militarne – wzgórze oraz przepływająca Wisła stwarzały dogodne warunki do obrony. W 1257 roku nastąpiła lokacja na prawie magdeburskim. W 1320 roku odbyła się koronacja Władysława Łokietka – króla, który próbował zjednoczyć królestwo po rozbiciu dzielnicowym. Jego syn Kazimierz Wielki odbudował kraj. Za jego czasów okolice Krakowa kwitły -wtedy też zaczyna się historia Kazimierza…
Dwa miasta
Nazwa Kazimierza pochodzi od imienia syna Łokietka. To on wydał w 1335 roku przywilej lokacyjny dla miasta. Usytuowane jest ono na południe od najstarszej części Krakowa. Dawniej miejscowości oddzielała nieistniejąca już odnoga Wisły, którą zasypano (w miejscu ulicy Dietla).
Kazimierz wcale nie był tak mały w stosunku do Krakowa, jak mogłoby się nam wydawać (w pewnym momencie zajmował o 20-25% mniejszą powierzchnię). Miastem, gdzie trwale zaznaczyła się obecność mniejszości żydowskiej, stał się z powodu króla Jana Olbrachta. Na mocy jego decyzji w 1495 z terenie dawniejszej wsi Bawół (część Kazimierza) stworzono miasto żydowskie. Wyznawców religii mojżeszowej wygnano z Krakowa z powodu m.in. konfliktu z polskimi kupcami.
Jedno miasto
Przez lata oba miasta się rozwijały. W pewnym momencie Kraków utracił status stolicy, ale nadal był znanym i regionalnym centrum życia społeczno-gospodarczego. Miejscowości się rozrastały. Ludność Kazimierza także się bogaciła (świadczy o tym choćby liczba synagog na terenie dzielnicy).
W 1792 włączono Kazimierz w struktury Krakowa, a kilkadziesiąt lat później wyburzono część murów oddzielających dwa organizmy miejskie. W czasie II Wojny Światowej żydowską ludność Kazimierza przeniesiono do getta i wywieziono do obozów zagłady. Dzielnica zaczęła podupadać, lecz z czasem dzięki potencjałowi kulturalnemu i turystycznemu po upadku komunizmu zaczęła wracać do czasów świetności.
Kazimierz, Wawel i Stare Miasto zostały już w 1978 roku wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie Kazimierza i Starego miasta
Co jest ważne przy zwiedzaniu Starego Miasta i Kazimierza? Warto zadbać o dobrą „miejscówkę”. Nie wiadomo, czy gdziekolwiek indziej w Polsce znajdzie się więcej zabytków na kilometr kwadratowy, niż tam. Odpowiednio położone miejsce noclegowe pozwala na:
- zaoszczędzenie czasu i wygody przy zwiedzaniu – nie trzeba nigdzie (lub zbyt długo) dojeżdżać, wszędzie mamy blisko.
- możliwość wieczornych spacerów, spotkania przyjaciół w klimatycznych kawiarniach tuż pod swoim miejscem noclegowym w najbardziej klimatycznym fragmencie Krakowa.
- wygodę – w każdej chwili możemy wrócić do pokoju, wziąć coś, czego zapomnieliśmy etc.
Na nocleg warto się zdecydować w Draggo House hostel w Krakowie. Znajduje się on na samym Starym Mieście przy ulicy Gołębiej. Mimo prestiżowego położenia, jego cena jest przystępna – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Na miejscu w nowoczesnej i schludnej przestrzeni znajdziemy: WiFi, indywidualne sloty ładujące, szafki, łazienki dla każdego pokoju, SmartTV.
Podobne artykuły
Pakiety SPA na wakacje
Wakacje? Kierunek Afryka!
Wakacje last minute? Zobacz, gdzie warto lecieć!