Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Suchy lód czy piaskowanie? Jak wyczyścić brudne powierzchnie?

suchy lód

Czyszczenie brudnych powierzchni przemysłowych to nie lada wyzwanie. Do wyboru jest co najmniej kilka metod. Wśród najbardziej efektywnych wymienia się dwie – piaskowanie oraz czyszczenie suchym lodem. Czy można jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza?

Piaskowanie – zalety i wady

Jeszcze do niedawna piaskowanie było jedną z najczęściej wykorzystywanych metod czyszczenia powierzchni w zakładach przemysłowych. Pozwala bowiem szybko usunąć brud i jest stosunkowo tanie. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawione wad. Wręcz odwrotnie – ma ich całkiem sporo.

Przede wszystkim niszczy czyszczone elementy. Na ich powierzchni tworzą się mikrouszkodzenia, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia i bakterie. Ponadto, pozostawia brudne odpady i powoduje duże zapylenie pomieszczeń. Wiąże się również z koniecznością zatrzymania linii produkcyjnej i zabezpieczenia wrażliwych elementów sprzętu, co generuje dodatkowe koszty.

Nic więc dziwnego, że w branży stale poszukiwano nowych metod czyszczenia. Wykorzystywano w tym celu wodę, sodę, rozpuszczalniki i chemikalia. Usuwano brud manualnie i przy pomocy narzędzi elektrycznych. Nic jednak nie przynosiło lepszych efektów jak czyszczenie suchym lodem. Jakie zalety ma ta metoda?

Suchy lód – praktyczne medium do czyszczenia

Wykorzystanie suchego lodu (zamrożonego dwutlenku węgla) zrewolucjonizowało czyszczenie przemysłowe. Nie dość, że medium jest bardzo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, to jeszcze nie niszczy czyszczonych powierzchni. Dociera do trudnodostępnych miejsc, jednak w odróżnieniu od piaskowania nie zalega w nich.

Podczas czyszczenia suchym lodem nie powstają żadne produkty uboczne, których należy się pozbywać. Co więcej, metoda ta jest bezpieczna dla wrażliwych elementów sprzętu. Nie trzeba ich zatem dodatkowo zabezpieczać. Jej atutem jest również to, że nie rysuje powierzchni, ani nie wymaga zatrzymywania linii produkcyjnej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej zakładów przemysłowych wybiera czyszczenie suchym lodem.