Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

W czym pomoże Ci endodonta?

endodonta

Leczenie endodontyczne jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Wykorzystanie najnowszych technologii oraz narzędzi pozwala na przeprowadzenie precyzyjnego i w pełni bezbolesnego leczenia. Sprawdź, czym dokładnie jest endodoncja oraz w jakich sytuacjach, warto udać się do gabinetu stomatologicznego.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja jest działem stomatologii, który specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest w tym przypadku leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym.

Jeśli chodzi o przebieg leczenia endodontycznego, to w pierwszej kolejności lekarz skupia się na dokładnym usunięciu zainfekowanej bądź martwej miazgi z komory i kanałów zębowych, które następnie są poszerzane, odkażane i wypełniane specjalnym materiałem – zazwyczaj jest to gutaperka. Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu sprzętu radiologicznego oraz mikroskopu endodontycznego.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe wskazane jest w przypadku:
– nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej,
– martwicy miazgi,
– głębokich ubytków próchniczych,
– zwichnięcia lub złamania zęba,
– zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
– leczenia protetycznego – przed wykonaniem nowego mostu czy korony,
– wystąpienia powikłań po wcześniejszym leczeniu endodontycznym.

Jeśli chodzi o ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia endodontycznego, to należy wymienić tutaj przede wszystkim nieodpowiedni stan kliniczny zęba bądź choroby ogólne takie jak cukrzyca czy przebyte zapalenie wsierdzia.

Leczenie endodontyczne – powikłania

Objawy takie jak opuchlizna, zaczerwienienie, mrowienie czy nieustający ból mogą wskazywać na nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne. W takich sytuacjach konieczne jest powtórne leczenie kanałowe, które w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet ekstrakcją zęba.

Endodoncja pod mikroskopem

Endodoncja mikroskopowa jest jednym z najnowocześniejszych i zarazem najbezpieczniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Pozwala ona na powiększenie i odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego, co z kolei umożliwia lekarzowi dokładne opracowanie kanałów zębowych. Endodoncja pod mikroskopem znacznie skraca czas leczenia, a dodatkowo także zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Endodoncja mikroskopowa jest szczególnie wskazana w przypadku skomplikowanych i zaawansowanych zmian chorobowych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.