Wędkarstwo kojarzone jest osobom spoza środowiska jako sport bardzo statyczny – wymarzony wręcz dla emeryta. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele różnych odłamów i sposobów wędkowania. Od faktycznie tych mniej wymagających aż po takie, gdzie dobra forma fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Takie właśnie jest wędkarstwo spinningowe.
Jest to metoda, dzięki której można złowić grubą rybę – a konkretnie rzecz ujmując jest to świetny sposób by zasadzić się nad wodą na drapieżnika.
Łowienie metodą spinningowa wymaga przemierzania sporych odległości oraz aktywnej pracy wędkarza, która polega na ciągłym zarzucaniu przynęty i zaciąganiu jej do siebie za pomocą wędziska i kołowrotka. Dzięki temu w wodzie znajduje się przynęta, która w oczach ryby drapieżnej zachowuje się jak potencjalna, żywa ofiara, którą warto zaatakować i połknąć. Tak więc by połów był udany, należy dobrze rozpoznać teren przed przystąpieniem do wędkowania. Najlepiej wybrać zbiornik wodny, w którym dominują drapieżniki. Dobrze byłoby też gdyby zbiornik ten był w miarę możliwości odsłonięty i niepokryty rożnego rodzaju roślinnością i zaroślami. Ułatwi to wykonywanie spokojnych i celnych, dalekich rzutów oraz zminimalizuje szansę zaczepienia przynęty o gałąź. Oprócz wędki spinningowej warto wyposażyć się do tego typu aktywności w wodery (jeżeli zamierzamy chodzić w poszukiwaniu ryby w wodzie), specjalną kamizelkę i torbę, które ułatwią odpowiednie rozmieszczenie niezbędnego ekwipunku w czasie aktywnego wędkowania.
Tak w dużym skrócie można scharakteryzować ten sposób łowienia ryb.
Zestaw spinningowy
Podstawową rzeczą, która odróżnia wędkarza spinningowego od reszty społeczności wędkarskiej są różnice sprzętowe. Otóż wędka do spinningu różni się od klasycznych wędek do statycznego, biernego połowu ryb. Jest ona krótsza i często grubsza. Wyposażona będzie, podobnie jak klasyki, w kołowrotek. Przy wędkach spinningowych dominują kołowrotki o stałej szpuli, dodatkowo posiadające przedni albo tylni hamulec. Wędki spinningowe muszą być wyposażone we właściwie dobraną żyłkę lub plecionkę, których grubość dobrana jest zawsze pod kątem konkretnego gatunku ryby, na którą zamierza się zasadzać. Wybór między skorzystaniem z żyłki czy plecionki jest kwestią bardzo indywidualną. Plecionka nie zapewnia rozciągliwości, co stanowi niewątpliwie pozytyw w czasie wędkowania. Oznacza to lepsze czucie przynęty i brania przez rybę. Natomiast wspomniany brak rozciągliwości plecionki będzie mógł być odebrany negatywnie przez niektórych wędkarzy w fazie holowania ryby. Za plecionką przemawia jej większa odporność na zerwanie. Żyłka natomiast z uwagi na swoją rozciągliwość ułatwia doholowanie zdobyczy do brzegu i “walkę” z rybą w momencie gdy ta jest już na haczyku.
Jakie przynęty stosować w czasie używanie wędek spinningowych?
W czasie łowienia na spinning należy wybierać przynęty typu guma (twister, ripper), lub wahadłówka, blacha obrotowa czy błystek. Ponadto warto także sięgnąć po znane doskonale wszystkim wędkarzom woblery, która doskonale sprawdzają się w połączeniu z wędką spinningową, jednak charakteryzują się wyższą ceną niż wspomniane wyżej gumy czy błystki. Podczas próby złowienia szczupaka, w celu zabezpieczenia naszej wędki spinningowej oraz żyłki lub plecionki, warto wyposażyć się w specjalny przypon stalowy, który ma zabezpieczać nasza żyłkę przed przegryzieniem. Przypon powinien być dostosowany do poziomu wytrzymałości żyłki lub plecionki, tak by to on był najsłabszym ogniwem całego zestawu wędkarskiego.
Podobne artykuły
Czym się charakteryzują profesjonalne trenażery rowerowe domowego użytku?
Pojedynki Supersamochodów na Torze – Kto Króluje?
Jak Zostać Producentem Muzycznym – Przewodnik po Kursach i Narzędziach