Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Savoir vivre w busie, czyli co robić, a czego nie robić podczas podróży?

bus

Polacy coraz więcej podróżują. Niekiedy ze względów turystycznych i rodzinnych, nieraz w poszukiwaniu pracy. Dostępne są przy tym liczne środki komunikacji, w tym niezwykle popularne przewozy busami. Sprawdzają się one na krótszych, europejskich trasach. Ich zaletą są częste kursy oraz mała liczba pasażerów, co wpływa na dogodne warunki jazdy. Aby podróż była jednak w pełni komfortowa, pasażerowie powinni znać zasady savoir vivre w busie.

Znaczenie savoir vivre podczas podróży busem

Savoir vivre to zasady dobrego zachowania, które dotyczą niemalże wszystkich sfer życia. Umiejętność właściwego zachowania się w określonych okolicznościach świadczy o kulturze osobistej. Wpływa również na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Warto mieć tego świadomość, niezależnie od tego czy dotyczy to sfery prywatnej, czy też sytuacji formalnych, do jakich z pewnością należy podróżowanie busami

Aby podróż była komfortowa, powinniśmy uwzględnić fakt, że mamy wokół siebie innych ludzi, z którymi przyjdzie nam spędzić kilkanaście godzin na małej przestrzeni. W związku z tym należy zrobić wszystko, aby nasze zachowanie nie było dla nikogo uciążliwe.

Jakie powinny być zatem zasady dobrego zachowania w busie?

Podstawowe zasady zachowania w busie przybliża nam pracownik firmy przewozowej Sandrex:

  • Nie zajmuj zbyt wiele przestrzeni. Jeśli koło Ciebie siedzi inny pasażer, nie powinieneś się rozpychać i rozsiadać w taki sposób, aby zająć również jego część fotela. Jeśli chciałbyś natomiast rozłożyć fotel do tyłu, powinieneś zapytać osobę, która znajduje się za Tobą, czy nie ma nic przeciwko temu.
  • W ciągu długiej podróży z pewnością zgłodniejesz. Powinieneś mieć ze sobą jedzenie o neutralnym zapachu, aby nie było go czuć w całym busie. Oczywistym jest również fakt, że w czasie podróży nie wolno spożywać alkoholu.
  • Zmorą dzisiejszych czasów są głośne rozmowy przez telefon. Szczególnie dotkliwie można to odczuć podczas jazdy, ponieważ chcemy w ten sposób zagospodarować wolny czas. Jeśli już musisz rozmawiać, postaraj się, aby robić to dyskretnie i w miarę cicho. Powstrzymaj się od rozmów w godzinach nocnych, aby umożliwić innym pasażerom spokojny sen.

Jeśli każdy z pasażerów zadba o podstawowe zasady savoir vivre, podróż z pewnością dla wszystkich będzie bardziej komfortowa.