Proces nawadniania jest niezwykle ważny dla roślin szklarniowych. Przebywając pod osłoną, warzywa i owoce są zwykle narażone na wysokie temperatury, które mimo, że sprzyjają wzrostowi, jednocześnie zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Dlatego zastosowanie odpowiedniego systemu nawadniania może być kluczowe dla zdrowia roślin i tego, jakie plony osiągniemy. Jaki system wybrać? Podpowiadamy!
Podstawowe zasady dotyczące podlewania roślin
- – Najbardziej wartościowa dla warzyw, owoców i kwiatów jest oczywiście deszczówka. Właściciele szklarni mogą gromadzić ją w dowolnych zbiornikach, a potem podłączać do systemu nawadniania. Można również zdecydować się na model szklarni z otwieranym dachem, wówczas zapewniamy roślinom naturalny dostęp do wody deszczowej (oczywiście, jeśli pogoda temu sprzyja).
- – Większość typowych roślin szklarniowych preferuje rzadsze, ale za to bardziej obfite nawadnianie.
- – Idealną porą do podlewania jest ranek lub wieczór. Unikamy podlewania w ciągu dnia – zwłaszcza latem. Jest to marnowanie wody, ponieważ wysoka temperatura spowoduje jej wzmożone parowanie. Na podlewanie w południe czy popołudnie możemy decydować się tylko w dni o bardzo umiarkowanej temperaturze powietrza.
Zraszacze – czy to dobry pomysł?
Tradycyjne zraszacza są jedną z najpopularniejszych metod nawadniania roślin w ogrodach. Jeśli naszym źródłem wody jest własna studnia lub też staw, korzystanie ze zraszaczy wahadłowych lub rotacyjnych rzeczywiście może być korzystne. W ten sposób możemy nawadniać naprawdę dużo powierzchnię ogrodu. Jednak w przypadku nawadniania roślin szklarniowych, zalety zraszaczy nie są już tak oczywiste. Ich zastosowanie w tunelach, bez względu na materiał, z jakiego są zbudowane, może prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych roślin. Wszystko przez zwilżanie liści w połączeniu z wysoką temperaturą panującą wewnątrz szklarni. Nieco bezpieczniejsze są wówczas mikrozraszacze, choć nadal nie jest to najbardziej polecane rozwiązanie.
Jak bezpiecznie nawadniać rośliny w szklarni?
W szklarni najlepiej jest zastosować system nawadniania dostarczający wody bezpośrednio do gruntu. Na takiej zasadzie działa właśnie nawadnianie kropelkowe. Jedną z podstawowych zalet jest dostarczanie naszym pomidorom, ogórkom i innym roślinom szklarniowym właśnie takiej ilości wody, jakiej potrzebują do prawidłowego wzrostu. Dodatkowo systemy te zwykle można dodatkowo rozbudować, np. gdy decydujemy się na powiększenie powierzchni uprawnej. Taka możliwość pojawiła się np. w często polecanym systemie nawadniania kropelkowego Signore Tomato, który jest przeznaczony do podlewania 60 roślin (rozmieszczonych w 2-3 rzędach). W razie potrzeby można go jednak rozbudować o kolejne zestawy przedłużające dla 12 roślin.
Podobne artykuły
Instalacja jacuzzi na tarasie – o czym należy pamiętać, aby stworzyć idealne miejsce do relaksu?
Poznaj zalety zakupów w internetowym sklepie z kawą i herbatą!
Zbiorniki powietrza i sprężarki tłokowe – jak dobrać odpowiednią pojemność?