Biopsja piersi to bardzo często zalecane badanie, a mimo to widać, że wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Co skrywa się pod jej terminem? Czym jest biopsja piersi i gdzie jest wykonywana? Tego dowiesz się w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym jest biopsja piersi?
Biopsja piersi to nowoczesne badanie, które powstało z myślą o kobietach. Co dokładnie skrywa się pod jego nazwą? Czym jest biopsja piersi? To nic innego jak badanie, które pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Zazwyczaj biopsja wykonywana jest, by ocenić podejrzane zmiany wykryte podczas mammografii lub podczas samobadania piersi, a wszystko po to, by zapobiegać rozwoju raka piersi lub podjąć leczenie w odpowiednim czasie. Co ważne, biopsja piersi na nfz nie jest zabiegiem ryzykowanym, więc nie trzeba się obawiać. W czasie wykonywania badania specjalista pobiera tkankę, która oddawana jest do badań histopatologicznych i określa się, czy zmiany w piersiach są łagodne, czy też jest to rak piersi.
Jakie są wskazania do wykonania biopsji piersi?
Jak zdążyliśmy już wspomnieć, mamy do czynienia z badaniem, które pozwala ustalić, czy zmiany w piersiach są łagodne, czy jednak ma się do czynienia z rakiem. Dlatego wskazaniem do badania będzie oczywiście odkrycie w piersiach guzków, zgrubień, czy powiększonych węzłów chłonnych. Zmiany takie mogą zostać zauważone nie tylko podczas badania przez lekarza, ale również podczas USG piersi, czy mammografii. Poza tym kobiety zachęcane są też do samobadania, ponieważ w jego trakcie również można wykryć wszelkiego typu nieprawidłowości w piersiach.
Gdzie wykonuje się biopsję piersi?
Biopsję piersi może być wykonywana w różnych miejscach, ale za każdym razem należy spodziewać się odpowiednio przygotowanej sali. Czasami jest to sala operacyjna, ale zdarzają się też przypadki, gdy wybór pada na ambulatorium. Na pewno o wyborze miejsca zdecyduje specjalista odpowiedzialny za badanie i swoją decyzję może opierać o rodzaj zalecanej biopsji.
Podobne artykuły
Depresja u dzieci – jak jej zapobiegać?
Pakiety SPA na wakacje
Przyczyny i mechanizmy powstawania przykurczu rozcięgna dłoniowego