Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Co warto wiedzieć o hostingu WWW?

hosting www

W dzisiejszych czasach marka, która nie prowadzi swoich działań w Internecie, praktycznie nie ma szans, żeby zaistnieć. Choć wiele akcji odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, duże znaczenie wciąż odgrywa strona internetowa. Do jej utworzenia potrzebna jest domena, a także hosting, na którym zostanie ona umieszczona.

Czym jest hosting?

Strony internetowe działają całą dobę. Serwis WWW umieszczony na komputerze prywatnym lub firmowym mógłby zniknąć w przypadku wyłączenia urządzenia. Dlatego właśnie strony internetowe umieszcza się w wykupionej przestrzeni na komputerach, które włączone są cały dzień i noc. Usługa udostępniania miejsca i zasobów to właśnie hosting WWW. Jest ona oferowana przez specjalne firmy.

Jaki hosting wybrać?

Hosting WWW musi działać prawidłowo, by był dostępny dla każdego użytkownika. Jednym z parametrów, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze jest uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach. Powinien on wynosić 99%. Konieczny jest także dobry stan techniczny dysków i innych podzespołów, a także szybkie łącze w firmie hostingowej. Powinna ona też zapewniać bezpieczeństwo serwerów i danych, w tym ochronę danych osobowych zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Warto dostosować możliwości serwera do strony WWW i sprawdzić technologie oferowane przez dany hosting. Dodatkowo dobrze jest zastanowić się nad wymaganym limitem powierzchni dyskowej, który będzie większy w przypadku stron z dużą ilością zdjęć, filmów i plików multimedialnych. Z tego samego względu ważne jest oszacowanie odpowiedniego limitu transferu. Firma hostingowa powinna posiadać w standardowej ofercie backupy, czyli wykonywanie kopii zapasowych. Dobrze, by udzielała też szybko klientom pomocy technicznej. Warto zorientować się, jakie jest postępowanie w przypadku przekroczenia limitów.

Hosting płatny czy darmowy?

Wiele firm oferuje klientom zarówno hostingi płatne, jak i darmowe. Zaletą tych drugich jest z pewnością brak kosztów, lecz lista ich wad jest całkiem długa. Mają one z reguły ograniczoną przestrzeń dyskową i niski transfer, co może wiązać się z problemami z wyświetlaniem strony. Należy liczyć się też z niechcianymi reklamami, powolnym działaniem i brakiem dostępu do baz danych. Na szczęście oferowane przez firmy płatne hostingi WWW nie muszą być drogie. Nawet kilka zł miesięcznie wystarczy, by strona działała stabilnie i sprawnie. Płatne hostingi dają klientom dostęp do najnowszych technologii.