Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czym jest sala przedpogrzebowa?

sala pogrzebowa

Śmierć bliskiego jest naprawdę trudnym przeżyciem, na które nikt nie jest przygotowany. Czasami nie ma nawet chwili na to, aby odpowiednio się pożegnać, załatwić stare sprawy czy powiedzieć komuś, jak bardzo się go kocha. Po śmierci członka rodziny lub przyjaciela umożliwia to dopiero sala przedpogrzebowa. Na jakiej zasadzie działa? I jak powinna wyglądać?

Sala przedpogrzebowa – co to takiego?

W sali przedpogrzebowej odbywa się przede wszystkim czuwanie nad zmarłym. To naprawdę stary zwyczaj. Wiele wieków wstecz właśnie w taki sposób żegnano bliską osobę w jego domu. Czasy się zmieniły, dlatego powstały specjalnie wydzielone sale przedpogrzebowe, które bardzo często znajdują się na cmentarzu albo w domach pogrzebowych. W takim miejscu bliscy zmarłego modlą się i wspominają chwile spędzone z ukochaną osobą, której nie ma już na świecie, na swój sposób się z nią żegnając. Co ciekawe, w sali przedpogrzebowej może odbywać się cała ceremonia dla obrządku świeckiego. Takie pożegnanie nie musi mieć wymiaru religijnego. To po prostu miejsce, w którym można oswoić się z bolesną stratą.

Jak powinna wyglądać sala przedpogrzebowa?

Jak już wspomniano, sala pogrzebowa swoim wyglądem przypomina kaplicę. Na podwyższeniu w głębi pomieszczenia stoi zazwyczaj trumna z otwartym wiekiem. Tuż obok często znajduje się mównica, z której mogą przemawiać zarówno bliscy, jak i osoby prowadzące ceremonię. Przed trumną stawiane są ławki lub krzesła dla osób uczestniczących w ostatnim pożegnaniu.

– Taka sala powinna być przede wszystkim duża, aby mogła pomieścić wszystkich żałobników. Istotny jest także wystrój pomieszczenia. Kolorystyka musi być stonowana tak jak i oświetlenie. Cały nastrój ma stwarzać intymną atmosferę, w której osoby uczestniczące w ceremonii mogą zagłębić się w ciszy i we własnych myślach – tłumaczy przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego AnubisJeżeli sala ta ma zostać potraktowana jako miejsce obrządku, w środku powinien znaleźć się również odpowiedni sprzęt audiowizualny, czyli mikrofon i głośniki. W niektórych miejscach dopuszczalne są również rzutniki, projektory oraz ekrany, na których można wyświetlać zdjęcia i filmy związane ze zmarłym.

Sala przedpogrzebowa jest miejscem, w którym łączą się wszystkie osoby wierzące i niewierzące, z jakimi za życia miał do czynienia zmarły. To dobry sposób na to, aby przygotować się do ostatecznego zamknięcia trumny i pożegnania się z bliskim.