Ohmedia.pl

Informacje, Porady, Opinie

3 symptomy świadczące o tym, że narty wymagają wymiany

kobieta w sklepie z nartami

Jazda na nartach to piękny i rekreacyjny sport zimowy, popularny wśród dzieci i dorosłych. Jednak, aby w pełni się nim cieszyć, trzeba mieć dobrej jakości sprzęt. Najważniejsze w tym przypadku są same deski, ale i reszta potrzebnego wyposażenia, takiego jak buty narciarskie czy odpowiednie ubranie, również nie może być traktowana po macoszemu. Jednak to właśnie narty zużywają się najszybciej. Jakie oznaki świadczą, że trzeba już kupić nowe?

1. Zmiana wzrostu i wagi użytkownika

Pierwszym czynnikiem przemawiającym za wymiana nart jest osiągnięcie pewnego pułapu wzrostu. Problem dotyczy w szczególności dzieci i młodzieży. Są różne zdania dotyczące optymalnego wymiaru desek. Jednak uważa się, że powinny mieć o około 10 centymetrów mniej niż wzrost użytkownika. Są również inne kryteria przemawiające za zaopatrzeniem się w nowe narty.

Tak o tym mówi pracownik sklepu narciarskiego Narty Kraków, który oprócz samych nart, sprzedaje cały dodatkowy sprzęt potrzebny do uprawiania tego sportu: – Oprócz tego, że deski powinny być odpowiednie do wzrostu, to przy wyborze warto pamiętać o wadze. Osoby cięższe mogą sobie pozwolić na nieco dłuższe narty. Poza tym dla początkujących nadadzą się narty krótkie, ponieważ można nimi lepiej balansować na stoku.

2. Nabywanie nowych umiejętności

W przypadku początkującego narty mają bardziej uniwersalny charakter. Są krótsze, lżejsze, przez co nauka wydaje się łatwa. Jednak w przypadku nabycia doświadczenia i zdecydowania się na konkretny charakter rekreacji, trzeba wymienić ten podstawowy sprzęt na nowy.

Wszystkie modele nart różnią się od siebie szerokością, taliowaniem, sprężystością. Inny model trzeba wybrać do bezpiecznej jazdy po przygotowanym stoku, inny w przypadku pokonywania głębokiego śniegu a jeszcze inne w przypadku bardzo szybkiej jazdy po stromym stoku. Dlatego w przypadku osiągnięcia pewnego pułapu umiejętności trzeba zmienić zwykłe narty na te nieco bardziej wyspecjalizowane.

3. Zwykłe zniszczenia spowodowane długim czasem używania

Nawet najlepsze modele nart z czasem przestają być nowe. Co prawda należyta dbałość i regularna konserwacja znacznie przedłużają ich żywotność, jednak tak jak wszystko, sprzęt narciarski po prostu się zużywa. Fachowcy mówią, że sygnałem do wymiany nart jest sytuacja, gdy krawędzi narty nie można już naostrzyć. Sygnałem do wymiany może być również utrata sprężystości desek, bo ten fakt znacznie utrudnia dalsze postępy.

Oczywiście nikt nam nie zabroni wymienić sprzętu, gdy widać na nim zniszczenia i odrapania.